floransa-gezilecek-yerler

Floransa Gezilecek Yerler

Son Güncelleme : 24 Nisan 2020

Venedik maceramdan sonra bu kez rotam Floransa idi. Bu yazımda, Floransa Gezilecek Yerler, Floransa’da konaklama, Floransa’ya Nasıl Gidilir ve Fiorentina Maç Bileti Hakkında Bilgiler  vermeye çalışacağım.

Floransa’ya Nasıl Gidilir ?

İtalya’da tren yolculukları için genel olarak tercih edilen firma Tren Italia. Ancak Italo Treno da yeni bir firma olmasına rağmen bence gayet klas. Koltukların kenarlarında priz de var. Kablosuz internet bağlantısı da vardı ama benim şansıma teknik bir arızadan dolayı çalışmadı.

Venedik Santa Lucia tren garından, biletini internetten aldığım 15:55 treni ile yaklaşık 2 saat 10 dakikada Floransa şehrinin merkez tren istasyonu Santa Maria Novella İstasyonu’na ulaştım. Bu yolculuk için ödediğim bilet fiyatı 39 Euro. İtalya’da bilet fiyatları saatlere ve günlere göre değişiklik gösterdiğinden aynı güzergah için bilet fiyatı daha da ucuza alınabiliyor.

Floransa’da özellikle Fiorentina’nın stadı Artemio Franchi’ye ulaşım için ise ŞU YAZIMI okuyabilirsiniz.

Floransa Konaklama Tavsiyeleri

Floransa’da konaklama tercihimi, Santa Maria Novella Tren İstasyonu’na yakın mesafede bulunan Hostel Archi Rossi ‘den yana kullandım. Floransa’ya gidecekler için kesinlikle bu hosteli tavsiye ediyorum. Birincisi hem konum olarak gara çok yakın, hem de kahvaltısı bir hostelden beklenmeyecek kadar zengin. Altı kişilik yatakhane için ödediğim ücret şehir vergisi de dahil gecelik 24 Euro idi.

Diğer konaklama seçeneklerine ise ŞURADAN ulaşılabilir.

Floransa Gezilecek Yerler

Floransa’da gezilecek birçok yer olmasına rağmen burada geçirdiğim 2 gün boyunca benim gezdiğim yerlerden bahsedeceğim.

Floransa’da Müzeler

Galleria Dell’Academia : Saat 09:00 gibi buraya vardığımda inanılmaz bir kuyruk vardı. İçeriye girdiğimde saat 10:30’du. Bilet fiyatı için ödediğim ücret 6,5 Euro idi. ( EDIT : şu an 12,5 Euro. Sıra beklemek istemiyorsanız ilave 4 Euro)

Galleria Dell’Academia’da genel olarak birbirinin benzeri heykeller ve tablolar var. Tablolar genelde İsa’nın çarmıha gerilişini, Meryem Ana’yı, melekleri ve bu tarz resimleri tasvir ediyor. Şahsen bence Michelangelo’nun Davut heykelinden başka ilgi çekici bir şey yok.

floransa-gezilecek-yeler

Davut Heykeli – Floransa Gezilecek Yerler

Uffizi Gallery : Burası dünyaca ünlü sanat galerisi. Rönesans dönemi tablolardan heykellere de ev sahipliği yapıyor. Sanat galerilerinden sıkıldığım için gitmeye gerek duymadım.

floransa-gezilecek-yerler

Uffizi Gallery – Floransa Gezilecek Yerler

Bilim Tarihi Müzesi : Bu müzede çeşitli bilim dallarında geçmişte kullanılan araçlar sergileniyor. Müzenin bir bölümünü de Galileo Müzesi oluşturuyor. Giriş 9 Euro.

floransa-gezilecek-yerler

Galileo Müzesi – Floransa Gezilecek Yerler

Floransa’da Dini Yapılar

Duomo di Firenze : Santa Maria del Fiore olarak da bilinen bu yapı Floransa’nın simgesidir. Bu katedralin en iyi manzarası şüphesiz Piazzale Michelangelo’dur. Yazının devamında bahsedeceğim.

floransa-gezilecek-yerler

Santa Maria del Fiore – Floransa Gezilecek Yerler

Santa Croce Kilisesi : Kilisenin önündeki Piazza Santa Croce meydanına geldiğimde, buranın bendeki izlenimi Milano’daki Piazza del Duomo’ya benziyor oluşuydu.

floransa-gezilecek-yerler

Santa Croce Kilisesi – Floransa Gezilecek Yerler

Bir de Santa Maria Novella tren istasyonuna yakın bir yerde San Lorenzo Kiliseis var ancak oraya gitmedim.

Floransa’daki Meydanlar 

Piazza Della Repubblica : Bu büyük meydan şehirdeki ilk meydanmış. Bugün bu meydanın dört bir tarafında çeşitli kafeler ve restorantlar var.

floransa-gezilecek-yerler

Piazza Della Repubblica – Floransa Gezilecek Yerler

Piazza Della Signoria : Burası da gerçekten büyük ve ilgi çekici bir meydan. Bu meydanda da Palazzo Vecchio’ya yakın tarafta bir havuz ve havuzun ortasında denizler tanrısı Neptün’ün heykeli, yanında da deniz kızları ile erkek deniz tanrılarının heykelleri bulunuyor. Bunlardan da önemlisi, Michelangelo’nun ünlü Davut heykelinin bir kopyası yine bu meydanda, Palazzo Vecchio’nun girişinde yer alıyor.

floransa-gezilecek-yerler

Piazza Della Signoria – Floransa Gezilecek Yerler

Piazza Santa Croce : Santa Croce Kilisesi’nden bahsederken anlatmıştım.

Bu saydığım yerler dışında tren istasyonunun yakınındaki Piazza Santa Maria Novella ve Duomo’ya yakın Piazza del Duomo var.

Piazzale Michelangelo : Bana göre tartışmasız Floransa’nın en iyi mekanı. Resmen bir balkon gibi tüm Floransa’yı ayaklarımızın altına alan bir manzaraya sahip bir yüksek alandır.

floransa-gezilecek-yerler

Piazzale Michelangelo – Floransa Gezilecek Yerler

Floransa’daki Diğer Yapılar

Ponte Vecchio : Arno Nehri üzerindeki en eski ve en ünlü köprü olan Ponte Vecchio’nun inşası 14. yüyzıla kadar dayanıyor. Köprü üzerinde bir çok kuyumcu ve hediyelik eşya satan dükkan var. Onun dışında sonradan öğrendiğime göre İkinci Dünya Savaşı sırasındaki bombalamalardan tek sağ çıkan bu köprü olmuş.

floransa-gezilecek-yerler

Ponte Vecchio – Floransa Gezilecek Yerler

Ponte Vecchio dışında Arno Nehri üzerinde Ponte Santa Trinita, Ponte Amerigo Vespucci ve diğer birkaç tane daha köprü bulunuyor.

Palazzo Vecchio : Palazzo Vecchio’ya girişte avlu gibi bir kısım var ve buraya giriş için herhangi bir ücret gerekmiyor. Bu kısımda görebileceğiniz şeyler ise duvarlara işlenmiş resimler, ortada küçük bir havuz ve hemen yan tarafında da iki tarafında arslan heykeli bulunan çeşme.

floransa-gezilecek-yerler

Palazzo Vecchio’nun girişi – Floransa Gezilecek Yerler

Floransa’da Yeme İçme

Floransa’da yeme içme seçenekleri bol olsa da özellikle dondurmacı konusunda bir tavsiyede bulunmak istiyorum. İsmi Vivoli il Gelato. Kutu içinde tiramisu, fındık, karamel ve vanilyalı gerçekten güzel bir karışım vermişlerdi. Tavsiye ederim

floransa-gezilecek-yerler

Vivoli il Gelato

Floransa Araç Kiralama

Floransa’da araç kiralama seçeneklerine BURADAN ulaşabilirsiniz.

[GEZİ TARİHİ : 17 Mart 2013, Pazar]

Seyahat fotoğraflarım ve videolarım için beni sosyal medya hesaplarımdan da takip edebilirsiniz.

INSTAGRAM : @seqununseyahatnamesi

FACEBOOK : https://www.facebook.com/seqununseyahatnamesi

YOUTUBE : http://www.youtube.com/Seqununseyahatnamesi

 

4 yorum

Yorum Yap

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WpCoderX