Rigi Dağı – İSVİÇRE GEZİLECEK YERLER | Sequ'nun Seyahatnamesi
Anasayfa » Avrupa » Rigi Dağı – İSVİÇRE GEZİLECEK YERLER

Rigi Dağı – İSVİÇRE GEZİLECEK YERLER

Son Güncelleme : 1 Şubat 2022

Rigi Dağı ya da yerel halkın deyimiyle “Dağların Kraliçesi”, İsviçre Alp Dağları‘nın bir masifidir ve üç tarafı da Luzern Gölü, Zug Gölü ve Lauerz Gölü ile çevrilidir.

Bu yazımda mükemmel bir hiking rotası olan Rigi Dağı neredeRigi Dağı’na nasıl gidilir, Rigi Dağı’nda ne gibi aktiviteler yapılır bunlardan bahsedeceğim. Rigi Dağı’na yapmış olduğum geziyi aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Rigi Dağı Nerede ?

Rigi Dağı, İsviçre’nin Luzern ve Schwyz kantonları arasında kalır ve Zürih’e yaklaşık 55 km uzaklıktadır. En yüksek noktası ise 1797,5 m yüksekliğindeki Rigi Kulm‘dur.

Rigi Dağı'na nasıl gidilir

Rigi Dağı Nerede ?

Rigi Dağı’na Nasıl Gidilir ?

Öncelikle İsviçre’de bulunduğum süre içerisinde konaklamam Zürih’te olduğu için Zürih’ten Rigi Dağı’na nasıl gidileceğini anlatacağım.

İlk olarak, şehrin merkezinde yer alan Zürih Tren Garı’na gittim. Buradaki bilet makinelerinden kalkış Zürih HB, varış noktası olarak da Arth-Goldau istasyonunu seçmeniz gerek. Bilet fiyatı Aralık 2021 itibariyle 21,80 CHF. Eğer Half Fare Travelcard sahibiyseniz bu fiyatın yarısını ödüyorsunuz.

Yaklaşık 40-45 dakika sonra tren Arth-Goldau istasyonuna varıyor. Alt geçitten geçerek üst katta yer alan ana gar binasının oraya geliyorsunuz. Burada yer alan dokunmatik ekranlı bilet makinelerinden bu kez kalkış Arth-Goldau varış da Rigi Kulm seçeneğini seçiyorsunuz. Bu arada, Rigi Dağı’nda Rigi Kulm dışında başka istasyonlar da var. Bunlar Rigi Klösterli, Rigi Kaltbad, Rigi Staffel, Krabel gibi istasyonlar. Benim tavsiyem zirveden başlayıp inebildiğiniz yere kadar inmek.

Bileti aldıktan sonra istasyon binasının arka tarafında Rigi Dağı’na giden trenlerin kalktığı Rigi Bahn istasyonu bulunuyor. Oraya doğru yürümeniz gerek. Aşağıdaki resimde üst geçit gibi görünen ve üzerinde Art Rigi Bahn yazan yer.

Avrupa'nın En Eski Dağ Treni Hattı

Rigi Bahn

1871 yılında kurulan Rigi Bahn yani Rigi Demiryolları Hattı, Avrupa’nın en eski dağ treni hattıymış. Dünyada ise Mount Washington Cog Railway‘den sonra ikinci.

Neyse devam edelim. Rigi dağının zirvesinde yer alan Rigi Kulm’a gidecek tren için 45 CHF ödeyerek biletimi aldım. Sonrasında yukarıda bahsettiğim hatta yani Rigi Bahn hattına yürüdüm. Buradan da yolculuk 45 dk sürüyor. Ben Aralık ayının ilk haftasında gittim. Karla kaplı dağ manzaraları gerçekten büyüleyiciydi.

Rigi Dağı'na nasıl gidilir

Rigi Dağı manzarası

Rigi Dağı’na ayrıca Vitznau tarafından da geliniyor. Eğer Luzern’de kalıyorsanız Luzern Gölü üzerinden teknelerle Vitznau’ya ulaşabilir, oradan da Rigi Bahn ile zirveye kadar çıkabilirsiniz. Tüm tren seferleri için Rigi Bahn resmi sayfasına bakabilirsiniz.

Rigi Dağı Nasıl Bir Yer ?

Rigi Dağı, hem yazın hem de kışın birçok aktivitenin yapılabildiği bir yeri. Yazları yamaç paraşütünden 120 km’lik uzun yürüyüşlere, kışın da kayak ve kızak aktiviteleri ile yine yürüyüş yapılabiliyor. Özellikle kışın hava durumuna ve hatların açık veya kapalı olduğuna ilişkin güncel durumu da yine Rigi Bahn resmi sitesinden takip edebilirsiniz.

Rigi Dağı Kış Aktiviteleri

Rigi Dağı Kış Yürüyüşü

Benim de asıl hedefim kış vakti karlı yolları takip ederek uzun bir yürüyüş yapmaktı. Bunun için başlangıç noktamı Rigi Kulm bitiş noktamı ile Rigi Scheidegg olarak belirlemiştim. Bu yol normal şartlarda 3 saat civarı sürüyor. Ancak, Rigi Kulm’a vardığımda inanılmaz bir kar fırtınası, şiddetli rüzgar ve soğuk vardı. Hatta trenden iner inmez acaba aynı trenle tekrar geri mi dönsem diye düşündüm.

Rigi Dağı’nda Kış Sezonu Yürüyüşü

Trenden iner inmez karşılaştığım hava muhalefeti bir anda moralimi bozmuştu tabi. İstasyon binasının içerisine girip birkaç dakika ne yapacağımı düşündüm. Sonrasında danışmadaki kıza Rigi Kulm’dan Rigi Scheidegg’e yürümenin bu havada mümkün olup olmadığını sordum. Kendisi kardan dolayı yolların ne durumda olduğunu bilemediğini ancak yapılabileceğini söyledi. Oraya kadar gidemesem bile gidebileceğim yere kadar yürüyebileceğimi sonrasında yine trenle Arth-Goldau’ya gidebileceğimi söyleyince biraz daha cesaretim arttı. Aslında benim de düşündüğüm şey buydu.

Rigi Dağı kış sporları

Rigi Kulm

Nihayet yürüyüşüme başladım. Buradan Rigi Staffel denen yere kadar rüzgarın şiddetiyle birlikte yağan kar, tipi şeklinde adeta yüzümde delikler açacakmışçasına vuruyordu. Güç bela 15-20 dk yürüdükten sonra kendimi Rigi Staffel’e attıktan sonra hava nispeten biraz daha yumuşadı. Şiddetli tipi yerini yağmura bıraksa da yürüyüşten biraz daha keyif almaya başladm.

Rigi Dağı kış aktiviteleri

Rigi Staffel

Müthiş manzaralar eşliğinde resim ve videolar çekerek yürümeye devam ettim. Bir ara Rigi Kaltbad’a giden yol üzerinde bir bankta oturarak Luzern Gölü’ne karşı, çantamda getirdiğim sandviç ve meyve suyunu afiyetle mideme indirdim.

Daha sonra yola keyifle devam ettim. Yol boyunca tek tük kişiye rastladım. Geçilen yollar ve sunduğu manzaralar gerçekten insana büyük keyif veriyor.

Rigi Dağı kış aktiviteleri

Rigi Klösterli’ye giden yol

Yine etrafa baka baka yoluma devam ettim ve en son diz boyu kara gömüldüğüm yolları da geçerek öğleden sonra 15:20 gibi Rigi Klösterli istasyonuna vardım ve 33 CHF ödeyerek Arth Goldau’ya gidecek mavi renkli Rigi Bahn trenini beklemeye başladım.

Rigi Dağı’nda Yeme İçme

Eğer Rigi Dağı’na günübirlik geliyorsanız tavsiyem, Aldi veya Migros gibi süpermarketlerden sandviç, meyve suyu veya kanınızı tok tutabilecek yiyeceklerden almanızdır. Yol üzerinde sınırlı da olsa, yani sadece istasyonlara yakın yerlerde bazı restorantlar var. Ancak, denemediğim için fiyatlarını bilmiyorum. Zaten hali hazırda döviz kurunun fazlalığını da göz önüne alırsak market alışverişi yapmak daha mantıklı duruyor.

Rigi Dağı restorant

Luzern Gölü’ne karşı yemek molası

Rigi Dağı’nda Kamp Yapmak

Bildiğim kadarıyla Rigi Dağı’nın zirve taraflarında değil de dağ eteklerinde yani Vitznau, Bauernhof ve Goldau tarafların kamp alanları var. Ben kamp alanlarında değil de dağın başında ormanlık alanda çadır kurmak istiyorum derseniz o da mümkün, ancak belirli şartları var. Öncelikle, çadır kuracağanız arazinin sahibini bulup izin almanız gerekiyor. İzin almadan yapılırsa ne gibi bir yaptırımı var açıkçası bilmiyorum.

Diğer yandan, Rigi Dağı’nda herhangi bir doğal alanda izin alarak veya kaçak kamp kursanız bile kesinlikle ateş yakmak yasak. Hadi diyelim bu yasaklara uymadınız, bari ardınızda herhangi bir çöp bırakmayın.

Sonuç olarak eğer yolunuz İsviçre’ye düşerse ve özellikle Zürih veya Luzern gibi yerlerde kalıyorsanız rotanıza Rigi Dağı’nı da mutlaka eklemenizi tavsiye ederim. Kışın hava şartlarından dolayı biraz zorlansam da yine de büyük keyif aldım. Özellikle bahar ve yaz aylarında ise ne kadar muhteşem olabileceğini ise hayal bile edemiyorum.

Seyahat fotoğraflarım ve videolarım için beni sosyal medya hesaplarımdan da takip edebilirsiniz.

 YOUTUBE

 INSTAGRAM

 FACEBOOK 

Yorum Yap

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

*