Aspendos Gezilecek Yerler | Sequ'nun Seyahatnamesi
Anasayfa » Türkiye » Antalya » Aspendos Gezilecek Yerler
aspendos-gezilecek-yerler

Aspendos Gezilecek Yerler

Son Güncelleme : 25 Haziran 2020

Aspendos Antik Kenti makalemden önce şunu belirtmeliyim ki Antalya gezisine çıkmadan birkaç gün önce, antik kentleri ve müzeleri de gezerim düşüncesiyle kendime bir Müzekart çıkartmıştım. Sonradan hesaplamalarıma göre toplamda 200 TL üzerinde yer gezmişim. Aspendos Antik Kenti de bunlardan biriydi.

Bu yazımda, Aspendos Gezilecek Yerler, Aspendos Tiyatrosu, Aspendos’a Nasıl Gidilir, Aspendos Giriş Ücreti, Aspendos Su Kemerleri, Aspendos Nerede ve Aspendos Antik Kenti hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Aspendos Nerede Bulunur?

Aspendos, Antalya’nın Serik ilçesinde bulunan Belkıs köyünde yer alır. Serik ilçesinin 8 km doğusunda bulunur. Antalya Aspendos arası ise yaklaşık 47 km’dir.

Aspendos Nerede ?

Aspendos Nerede ?

Aspendos’a Nasıl Gidilir ?

Antalya merkez dışında kalan yerlere ulaşımda, özel arabanın hayati derecede önemli olduğundan önceki yazılarımda bahsetmiştim. Aynı şey Aspendos için de gerekli. Çünkü, gidene kadar internette araştırmalarım sonucu Antalya merkezden Aspendos Antik Kenti’ne nasıl ulaşılacağı hakkında en ufak bir bilgi bulamamıştım.

Okuduğum tüm yazılarda Aspendos, Antalya’nın bilmem kaç kilometre ilerisinde bulunuyor, arabayla şu kadar sürüyor gibisinden şeyler yazıyordu. Hiç kimse toplu taşıma var mı yok mu, bundan bahsetmemişti. Özellikle, Türk gezi yazarlarının bu konuda cidden sınıfta kaldığını söylemek istiyorum. Eğer gittiğiniz yerlerle ilgili bir yazı yazacaksanız toplu taşıma ile ilgili bilgileri de mutlaka verin. Herkesin özel arabası olmayabiliyor. Bu dediklerim, Balkanlar coğrafyası için de geçerli.

Konumuza dönersek, açıkçası, Antalya merkezden Aspendos’a gitmek biraz meşakatli bir iş. Bunun için önce TC93 veya TC94 otobüsleri ile Antalya Otogarı’na gitmek gerekiyor. Otogardan ise Antalya’nın Serik ilçesine giden otobüslere binmelisiniz. Bunun ücreti 7 TL. Son olarak, otobüsün sizi indireceği küçük duraktan ise tam Aspendos Tiyatrosu’nun önünden geçen minibüslere binmeniz lazım. Bu minibüsün ücreti ise 2 TL.

Diğer bir alternatif ise, Bla Bla Car’ı kullanmak. Şansıma her gün, işi gereği  Antalya merkez – Manavgat arası yol giden biri ile 10 TL’ye anlaşıp çok rahat bir şekilde Aspendos Ören Yeri’nin girişine kadar gittim. Bunun için ise sabah erken vakitte 25 dakikada Hıdırlık Kulesi’nin oradan Mevlana Caddesi’ne kadar yürümüştüm. Dönüşü ise yukarıda anlattığım şekilde hallettim.

Aspendos Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri 

Aspendos Antik Kenti, yaz döneminde (1 Nisan – 1 Ekim arası) 08:00-19:00 arasında, kış döneminde (1 Ekim – 1 Nisan arası) ise 08:30-17:30 saatleri arasında her gün açıktır. Aspendos giriş ücreti 50 TL‘dir, ancak Müzekart geçerlidir.

Aspendos Gezilecek Yerler

Aspendos Antik Kenti, yalnızca Anadolu’nun değil tüm Akdeniz Dünyası’nın en iyi korunmuş Roma dönemi tiyatrosuna ev sahipliği yapmasıyla ünlü olmuş bir kenttir. Antik Kent’te genelde en çok ilgi çeken antik tiyatro ve antik su kemeridir. Elimden geldiğince diğer yapıları da anlatmaya çalışacağım. Ondan önce, antik kentteki tabelalarda, yapıların ya da kalıntıların isminin dışında herhangi bilginin olmadığını da eklemem gerek.

Aspendos Antik Kenti’nde gezilecek yerler şu şekilde :

 • Antik Tiyatro
 • Antik Stadyum
 • Bazilika
 • Antik Su Kemerleri
 • Anıtsal Çeşme
 • Agora
 • Antik Meclis Binası
 • Cadde ve Tak
 • Tapınak Tepesi
 • Gymnasium

Aspendos Antik Tiyatrosu

Aspendos Antik Tiyatrosu, M.S 2. yüzyılda, Roma İmparatoru Marcus Aurelius döneminde (M.S 161-180) yaptırılmıştır.

Hala sapasağlam ayakta olan bu tiyatro 15-20 bin kişi alabilmekteymiş.

Aspendos Antik Stadyum

Perge‘deki kadar sağlam olmasa da yine de insanın ilgisini çekiyor.

aspendos-gezilecek-yerler

Antik Stadyum – Aspendos Gezilecek Yerler

Aspendos Bazilikası

MS 1.-2. yüzyıllar arasına tarihlenen yapıdır.

aspendos-gezilecek-yerler

Bazilika kalıntıları – Aspendos Gezilecek Yerler

Aspendos Su Kemerleri

Öğrendiğim kadarıyla bu su kemerleri sayesinde Aspendos Antik Kenti’ne 15 km uzaklıktan suyun getirilmesi sağlanmış.

aspendos-gezilecek-yerler

Antik Su Kemeri – Aspendos Gezilecek Yerler

Aspendos Anıtsal Çeşme

Açıkçası bu yapı ile ilgili herhangi bir bilgilendirme göremedim ama anıtsal bir çeşme olduğundan eminim.

aspendos-gezilecek-yerler

Anıtsal Çeşme – Aspendos Gezilecek Yerler

Aspendos Agorası

Anıtsal Çeşme’nin önündeki geniş alandır. Aşağıdaki resimde görünmeyen ancak sağ tarafta kalan yapı kalıntıları ise eski dükkanlarmış. Agora’nın bitiminde sol tarafta ise eski bir kilisenin kalıntıları bulunuyor.

aspendos-gezilecek-yerler

Agora – Aspendos Gezilecek Yerler

Aspendos Antik Meclis Binası

Anıtsal Çeşme’nin hemen arkasında bulunur. Eskiden bu tarz danışma meclislerine Bouleuterion denirdi.

aspendos-gezilecek-yerler

Meclis Binası – Aspendos Gezilecek Yerler

Aspendos Cadde ve Tak

Antik kente Doğu Girişi’nden girildiğinde görülen yapıdır. Bu Tak’ın altındaki caddeden devam edildiğinde Meclis Binası’nın oraya çıkılıyor.

aspendos-gezilecek-yerler

Cadde ve Tak – Aspendos Gezilecek Yerler

Bu saydığım yerler dışında yer yer görülen sarnıçlar, Tapınak Tepesi, aşağı tarafta bir Gymnasium ve Antik Stadyum’un arka tarafında mezarlar bulunuyor.

Aspendos Hangi Uygarlığa Aittir ?

Aspendos şehri ilk olarak, M.Ö 10. yüzyılda Akalar tarafından kurulmuştur.

M.Ö 467 yılında Yunanlılar ile Persler arasındaki savaştan sonra Büyük İskender‘in egemenliği altına girerler. Büyük İskender’in ölümünden sonra ise, Ptolemaios Hanedanlığı ve sonrasında Roma İmparatorluğu tarafından yönetilir. En parlak dönemi de antik su yolları ve tiyatronun yapıldığı Roma dönemidir.

Aspendos, daha sonraki dönemlerde Bizans ve Selçuklular zamanında da varlığını sürdürmüştür.

Seyahat fotoğraflarım ve videolarım için beni sosyal medya hesaplarımdan da takip edebilirsiniz.

INSTAGRAM : @seqununseyahatnamesi

FACEBOOK : https://www.facebook.com/seqununseyahatnamesi

YOUTUBE : http://www.youtube.com/Seqununseyahatnamesi

4 yorum

 1. Kezban Ciğer

  Antalya’dan gitmek biraz meşakatli yazmışsınız ama otobüsle seyahati kendiniz denememişsiniz sanırım. Öncelikle otogara gitmek ordan da serik otobüsüne binmek gerekiyor. Güncel fiyatı 10 tl ama kısa görünen bu mesafe 1buçuk saat sürüyor. Sonra serikte çınaraltında iniliyor ve oradan 10 numaralı dolmuşa biniliyor ki bu saat başı var sadece 3-4 tl o da. Biz muratpaşadan yaklaşık 3buçuk saatte geldik. Tüm günümüz gitti 1 saatte gezdik aspendosu. Özel araç yoksa ve tatil süreniz kısıtlıysa 1 gününüzün gitmesini göze alarak gidin görün. Keşke denemeden yazmasaydınız 4 günlük tatilde 1 günümüz gitti sağolun.

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Öncelikle yazımda yanlış bir şey yazmadım ki siz de aynısını demişsiniz. Ben şu kadar saat sürüyor diye bir bilgi vermemişim otobüsle. Otogara gidilmeli, Serik’te inilmeli oradan da Aspendos’tan geçen minibüslere binilmeli yazmışım ki siz de aynısını yazmışsınız yorumunuzda.

   Gidişte bla bla car’ı dönüşte ise minibüs+otobüs seçeneğini kullandım. Dolayısıyla denemediğim bir şeyi burada açıklamadım. Keşke siz de emin olmadan burada kinayeli bir yorum yazmasaydınız.

 2. Esra Gözde Ercan
  Esra Gözde Ercan

  Aspendos’a ulaşmak için internette sizin yazınızdan başka kaynak yok. Böyle kaliteli yazıların olması insanı gerçekten sevindiriyor.

Yorum Yap

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

*