Pisa Gezilecek Yerler | Sequ'nun Seyahatnamesi
Anasayfa » Avrupa » İtalya » Pisa Gezilecek Yerler
pisa-gezilecek-yerler

Pisa Gezilecek Yerler

Son Güncelleme : 6 Temmuz 2020

Roma’ya gitmeden önceki durağım birkaç saatliğine de olsa Pisa idi. Bu yazımda Pisa Gezilecek Yerler, Pisa Kulesi Nerede, Pisa Kulesi’ne Nasıl Gidilir, Pisa Kulesi Giriş Ücreti, Pisa Kulesi tarihi, Pisa Kulesi mimarisine ait bilgiler vermeye çalışacağım.
İtalya gezilerimdeki diğer yazılarımı okumak için Floransa’da Gezilecek Yerler, Milano’da Gezilecek Yerler, Venedik Gezilecek Yerler ve Roma Gezilecek Yerler gibi yazılarımı da okuyabilirsiniz.

Pisa’ya Nasıl Gidilir ?

Trenitalia’nın sitesinden tren saatlerine bakıp 08:28 treni için Floransa‘daki Santa Maria Novella Tren İstasyonu‘na gittim. Floransa’dan Pisa Centrale’ye tren ile yolculuk tam 1 saat sürdü ve bilet için 7,80 Euro ödedim. Tren biletleri, İngilizce dil seçeneği olan self-servis makinelerinden de kolayca alınabilir.

Dönüşte ise, Pisa Centrale istasyonuna geldiğimde Floransa’ya gidecek bir sonraki trenin 3 dakika sonra olduğunu görünce hemen self-servis makinelerinden biletimi alıp trenin kalkacağı platforma koştum. Trene binmeden önce tam biletimi sarı makinelere onaylattım ki tren kalktı. Bir sonraki tren 11:54’teydi, ama benim biletimde 11:32 yazıyordu. Sorun olmayacağını düşündüğüm için trene atladım ve herhangi bir sıkıntı olmadan saat 13:07’de tekrar Floransa’ya döndüm.

Son olarak, self-servis makinelerine ayrı br parantez açmak lazım. Kesinlike bilet kuyruğuna girmeden bu makinelerden hızlı ve güvenli bir şekilde biletinizi alabilirsiniz. Bu makinelerden aynı zamanda para üstü de alınabiliyor.

Pisa’da Nerede Kalınır ?

Şunu kesinlikle diyebilirm ki, Pisa şehri sadece “gördüm” demek için günübirlik gidilecek bir yer. Bu yüzden konaklamaya gerek olduğunu düşünmüyorum.

Yine de konaklama alternatifleri için ŞU LİNKE göz atabilirsiniz.

Pisa Kulesi Kaç Metre ?

Pisa Kulesi’nin yüksekliği konusunda internette birçok farklı bilgi bulunuyor. Ancak, resmi bilgilere göre Pisa Kulesi’nin yüksekliği 58,36 metredir.

Pisa Kulesi Neden Eğik ?

58,36 metre yüksekliğinde Pisa Kulesi ilk inşa edildiğinde kasti olarak eğik yapılmamıştı. Üzerinde bulunduğu zeminin yumuşak olması dolayısıyla zamanla yan yatmıştır. Şu an, orijinal haline göre yaklaşık 5,5 derece eğiktir.

Pisa Kulesi Neden Yıkılmıyor ?

Pisa Kulesi’nin günümüze kadar en az dört büyük depremden hasar almadan çıktığı tahmin ediliyor. Yapılan araştırmalara göre Pisa Kulesi’nin bugüne kadar ayakta kalmasının sebebi yine eğik olma sebebiyle aynı. Yani zemininin yumuşak olması dolayısıyla.

Kulenin yüksekliği ve sertliğiyle temel zemininin yumuşaklığı bir araya geldiğinde yapının titreşim özelliklerinde önemli değişiklikler oluyor. Araştırmacıların yaptıkları çalışmalara göre, kule depremler sırasında zeminle beraber titreşmiyor ve böylece sismik etkinliklerden hasarsız çıkmayı başarıyor.

Pisa Gezilecek Yerler

Her ne kadar bir şehri birkaç saat gezmek ile o şehir hakkında pek fazla bir şey bilinemeyecek olsa da en azından kendi gördüğüm yerlerden bahsetmek istiyorum.

Stazione Pisa Centrale (Pisa Tren İstasyonu)

Pisa tren istasyonunun dışarıdan görünümü şu şekildeydi.

pisa-gezilecek-yerler

Pisa Centrale – Pisa Nasıl Gidilir ?

Vittorio Emanuele II Meydanı

Tren istasyonundan dışarıya adım atar atmaz karşımıza çıkan meydandır. Meydanın ortasından Vittoria Emanuele II’nin bir de heykeli bulunuyor.

pisa-gezilecek-yerler

Piazza Vittorio Emanuele II – Pisa Gezilecek Yerler

Vaktim dar olduğundan herhangi bir yere takılmadan soldan devam edip Via Francesco Crispi‘yi takip edip Ponte Solferino‘da yeniden Arno Nehri ile karşılaştım. Bir ara kaybolur gibi oldum ve yolda gördüğüm kişilere sorup yaklaşık yarım saatin sonunda Piazza dei Miracoli‘ye yani Mucizeler Meydanı‘na ulaştım.

Piazza dei Miracoli (Mucizeler Meydanı)

Aslında buranın adı Piazza del Duomo yani Katedral Meydanı. İçinde barındırdığı yapılar sebebiyle bu ad ile anılmaktaymış. Şiddetli yağmura rağmen meydan çok kalabalıktı.

pisa-gezilecek-yerler

Mucizeler Meydanı – Pisa Gezilecek Yerler

Peki bu meydanda neler var? Öncelikle Duomo yani katedral, San Giovanni Vaftizhanesi, Pisa Kulesi ve Campo Santo müzesinin yanı sıra bolca çimenlik arazi ve surlar..

Onun dışında kenarda yol boyu hediyelik eşya ve çakma tişört satan dükkanlar yer alıyor. Tüm bu saydıklarımın dışında en önemlisi ama bir o kadar da en sinir bozucu olanı ise etrafta yağmurdan kaçmaya çalışırken topluca bağırarak garip sesler çıkaran Uzak Doğulu turistlerdi.

Pisa Kulesi

Pisa Kulesi 1173 yılında gücün ve zenginliğin sembolü olarak Venedik ve Cenevizlilere rakip olarak yapılmış. 58,36 metre yüksekliğinde olup 294 basamakmış ve her yüz yılda 7 cm’lik bir oranda yan yatıyormuş.

Ayrıca, Galileo’nun bütün cisimlerin aynı hızla ve aynı fizik kanununa uyarak düştüklerini farklı ağırlıklardaki iki top güllesini aşağı bırakarak gözlemlediği yer de bu Pisa Kulesi.

Pisa Kulesi’nin giriş ücreti 2020 yılı itibariyle 18 Euro.

pisa-gezilecek-yerler

Pisa Kulesi ve ben – Pisa Gezilecek Yerler

Vaftizhane, Mezarlık ve Sinopie Müzesi’ne giriş her biri için 5 Euro. Ancak, hepsini ziyaret edecekseniz kombine biletler satılıyor. Tek bir yer için 5 Euro, iki tanesine girerseniz 7 Euro, hepsine girmek isterseniz de 8 Euro’luk biletlerden alabilirsiniz.

Pisa Katedrali

1064 yılında inşa edilmiş olan bir yapıdır. Katedralde bulunan eserlerin büyük bir kısmı, Pisa Kulesi’nin hemen yanındaki Operal del Duomo Müzesi‘nde sergileniyor.

Pisa Katedrali’ne giriş ücretsiz. Ancak, yine de herkesin aynı anda girmesini önlemek için sunulan ücretsiz biletlerden almanız gerek.

pisa-gezilecek-yerler

Pisa Katedrali – Pisa Gezilecek Yerler

San Giovanni Vaftizhanesi

Vaftizhane girişine geldiğimde görevlinin “ücretli” demesinden sonra 5 Euro vermeye gerek olmadığına karar verdim ve girmedim. Bu yapı ile bildiğim tek şey, ünlü bilim adamı Galileo’nun burada vaftiz edildiğidir.

pisa-gezilecek-yerler

Pisa Vaftizhanesi – Pisa Gezilecek Yerler

Campo Santo Anıtı

Bu anıtta birçok heykel ve fresk bulunuyor.

Yazımın başında da belirttiğim gibi Pisa şehrinden yalnızca 1-2 saat geçirdim ve gördüğüm yerler bunlardı. Burada işimi bitirip tekrar Floransa’ya döndüm ve kaldığım hostelden çantamı alıp Roma’ya doğru yola çıktım.

Pisa Araç Kiralama

Pisa’da araç kiralama seçeneklerine BURADAN ulaşabilirsiniz.

Seyahat fotoğraflarım ve videolarım için beni sosyal medya hesaplarımdan da takip edebilirsiniz.

INSTAGRAM : @seqununseyahatnamesi

FACEBOOK : https://www.facebook.com/seqununseyahatnamesi

YOUTUBE : http://www.youtube.com/Seqununseyahatnamesi

3 yorum

  1. Burçin

    Ben açıkçası Pisa’yı çok beğenmedim. Pek yapacak bir şey yok.

Yorum Yap

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

*