Trans Sibirya Tren Bileti Nasıl Alınır ? | Sequ'nun Seyahatnamesi
Anasayfa » Trans Sibirya » Trans Sibirya Tren Bileti Nasıl Alınır ?
trans sibirya demiryolu

Trans Sibirya Tren Bileti Nasıl Alınır ?

Son Güncelleme : 4 Şubat 2021

Trans Sibirya Demiryolu ve rotalarını bu yazımda uzun uzun anlatmak yerine Trans Sibirya tren bileti nasıl alınır, Trans Sibirya Ekspresi bilet fiyatları ve Trans Sibirya gezisi için çıkabilecek maliyet tablosu ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağım.

Çok uzun zamandır planladığım bu gezi için tüm planlamalarımı yapmışken Coronavirüs salgını dolayısıyla gezimi iptal etmek zorunda kalmış olsam da en azından online olarak Trans Sibirya tren biletleri nasıl alınır, aşamaları nelerdir bundan bahsetmek istiyorum.

Trans Sibirya Ekspresi Nedir ?

Öncelikle bilinmelidir ki Trans Sibirya Ekspresi adında herhangi bir tren yok. Burada aslında belirtilen Trans Sibirya Demiryolu hattında çalışan trenlerdir. Trans Sibirya gezisi denince de işte bu demiryolu güzergahı takip edilerek genellikle Moskova’dan başlayıp Rusya’nın Uzak Doğu’daki topraklarından Vladivostok’a kadar yapılan tren yolculuğu kastedilir.

Trans Sibirya tren yolculuğu yaparken Moskova’dan Vladivostok’a uzanan 9.288 km’lik yol tek bir trenle yapılacağı gibi birden fazla şehirde duracak şekilde farklı trenlerle de yapılabilir. Bunun için ayrı ayrı bilet alınması gerekir. İşte bu yazımın ana içeriğini oluşturacak olan Trans Sibirya treni bileti fiyatları nelerdir ve nasıl alınır konularına bir bakalım.

Trans Sibirya Tren Bileti Nasıl Alınır?

Öncelikle Trans Sibirya gezisi için ihtiyacımız olan tren biletlerini almak için 3 seçeneğimiz var:

1) Tren biletlerini Moskova’da ya da her indiğiniz istasyonda, bir sonraki güzergahınız için alabilirsiniz. Ancak, bunu pek tavsiye etmem çünkü bu rota, gittikçe popüler olan bir rota olduğundan yaşanabilecek yoğunluk dolayısıyla bilet bulamamanız pek muhtemel. Ayrıca, Rusçanız yoksa gişelerde bilet almaya çalışırken çekebileceğiniz sıkıntıları da göz önünde bulundurun.

2) Tren biletlerinizi internet üzerinden hizmet veren yabancı acenteler aracılığıyla da ayarlayabilirsiniz. Bunun için Real Russia ya da yerel acentelerden olan Way to Russia, Svezhy Veter ve Ost West isimli websitelerinden alabilirsiniz. Ancak bunu da tavsiye etmem çünkü bu seçenek doğal olarak en pahalı olan opsiyondur.

3) Son seçenek olarak biletleri Rus Demiryollarının resmi websitesi üzerinden alabilirsiniz. Benim anlatacağım yöntem de biletlerimizi buradan almak üzerine olacaktır. Bu site üzerinden artık İngilizce dil desteği de veriliyor ve tren saatleri de artık Moskova saatine göre değil kalkış yerindeki saate göre de listenebiliyor.

Şimdi, adım adım Trans Sibirya tren bileti nasıl alınır ondan bahsedeyim.

1. ADIM

İlk olarak https://pass.rzd.ru/main-pass/public/en adresine giriş yapıyoruz. Direkt rzd.ru yazdığınızda sitenin yeni versiyonu çıkıyor karşımıza. Anladığım kadarıyla altyapıyı tam olarak bitiremediklerinden bu yeni versiyonunda bazı hatalar çıkıyor. O yüzden eski versiyonuyla devam ediyorum.

Öncelikle verdiğim linke ilk giriş yaptığımızda karşımıza böyle bir ekran çıkıyor. Kırmızıyla işaretlediğim “Registration”a tıklayıp üyelik oluşturun. Tabi üyelik oluştururken Türkçe karakter kullanmıyoruz.

trans-sibirya-ekspresi-bilet-fiyatlari

Trans Sibirya Tren Bileti Nasıl Alınır ?

Aşağıdaki resimde de görüldüğü üzere kayıt olmak ad-soyad, email, kullanıcı adı vs gibi bilgiler isteniyor. Telefon numaranızı yazmak zorunlu değil. Sayfada yer alan 3 kutucuğunu da işaretleyin. İlk kutucukta Rusya Federasyonu’nun kişisel veri koruma kanunuyla ilgili maddeyi kabul ettiğinizi, diğerleri de 18 yaşından büyük olduğunuzu ve  reklam mailleri almak istemediğinizi ifade etmiş oluyorsunuz.

trans sibirya tren bileti nasıl alınır

Rzd.ru üyelik oluşturma

Daha sonra en altta “Register”a tıkladıktan sonra vermiş olduğunuz email adresinize bir doğrulama linki gelecek. O linke tıklayıp hesabınızı aktive edin ve akabinde kullanıcı adı ve şifrenizi yazıp giriş yapın.

2.ADIM

Şimdi artık Trans Sibirya turu için ihtiyacımız olan biletimizi araştırmaya başlayabiliriz. Mesela, Sibirya turunun olmazsa olmazlarından Baykal Gölü’ne ulaşım için popüler rotalardan biri olan Irkutsk’tan Ulan-Ude’ye bilet bakalım. Ulan-Ude şehri de Moğolistan’a gitmek isteyenlerin duraklarından biri. Buradan trenle Moğolistan’a gidilebileceği gibi otobüs ile de gidilebiliyor.

Tek yön olacak şekilde Irkutsk – Ulan Ude şeklinde güzergahımı yazıp tarihi de 29 Mayıs 2020 Cuma olarak seçtim. Sonrasında “Buy ticket” diyoruz ve bu hat için çalışan trenler listeleniyor.

irkutsk-ulan-ude-tren-bileti

Irkutsk-Ulan Ude güzergahı

3.ADIM

Aşağıdaki ekrandaki gibi tren seferleri listelendikten sonra üstte kırmızı ile işaretlediğim “Services” yazan yerdeki “Electonic Registration” kutucuğunu işaretliyoruz.

trans-sibirya-ekspresi

Trans Sibirya tren seferleri

Electronic registration faydası şu : Biletinizi online aldıktan sonra Rusya’ya gittiğinizde bir daha bilet gişesinden ya da varsa bilet makinelerinden onaylatıp kağıt bilet almanıza gerek kalmıyor. Online olarak aldığınız biletlerin pdf çıktısını almanız yeterli oluyor.

Şimdi size en uygun tren hangisiyse onu seçiyorsunuz. Solda yazan saat kalkış noktanızın saati, sağdaki ise vardığınız yerdeki yerel saat. Rusya’da birden fazla saat dilimi olduğundan bu bilgiyi bilmek önemli. Eskiden tüm kalkış ve varış saatleri Moskova saatine göre yapılıyordu. Ancak artık sitede gösterilen saatler ilgili yerlere ait zamanları gösteriyor. Zaten fare imleciniz ile saatin üzerine geldiğinizde kalkış noktanızın saatini gösterdiğini yazan bir bildirim çıkıyor. Kısacası kafa karışıklığına neden olabilecek bu durumu ortadan kaldırmışlar.

Tren seçimini yaparken tren numarası ile tren konforu arasında ters orantı olduğunu bilmekte fayda var. Şöyle ki, “train no” yazan kısımlardaki sayılar ne kadar küçükse trendeki konfor o kadar fazla demektir. Aynı şekilde tren numaraları büyüdükçe trenin konforu daha az anlamına geliyor. Seçiminizi yaparken bunu da göz önünde bulundurun.

4. ADIM

Hangi treni seçeceğimize karar verdikten sonra sağda bilet fiyatları da görünen tren sınıfını seçiyoruz. Doğal olarak en pahalı bilet sınıfı, 1.sınıf yani 1-cl sleeping compt. yazan kompartımanlar. Trans Sibirya gezisi için maliyetleri düşürmek için benim tercihim 08:59 treni ve 3.sınıf vagon olacak. Bunun için 1.333 Ruble fiyatlı 3-cl. open sleeping yazan yere tıklıyorum ve bu talebimiz için müsait olan vagonlar sıralanıyor.

trans-sibirya-ekspresi

Trans Sibirya Vagon Sınıfları

Benim seçtiğim 008H No.lu trenin 11. vagonunu inceliyorum. Vagonun en başında ve en sonunda birer adet tuvalet bulunuyor. Yine sol tarafta tuvaletin karşısında da 24 saat sıcak su alabileceğimiz bir semaver yer alıyor. İlk tercihim tuvaletin tam dibinde olmamak, ancak çok da uzak olmamak ve semavere de yakın bir konumda bulunmak. Göz önünde bulundurduğum diğer bir kriter ise alt yataklardan birini alabilmek. Tek haneli sayıları gösterenler lower yani alt yatakları, çift haneliler ise upper yani üst yatakları gösteriyor.

Hem masaya hem de cam kenarına hakim olabilmek için alt yataklardan seçmeye dikkat edin. Aynı zamanda alt yatakları kaldırdığınızda altına çanta ve diğer eşyalarınızı koyabiliyorsunuz. Dolayısıyla siz uyurken çalınma, kaybolma gibi riskler ortadan kalkıyor.

Trans Sibirya trenleri için yatak tavsiyesi ile trende sunulan ve yukarıda kırmızıyla  işaretlediğim işaretlerin ne anlama geldiğiyle ilgili birtakım bilgileri  “Trans Sibirya Gezi Rehberi” adlı yazımda vereceğim.

5. ADIM

Yukarıdaki resimde görülen oturma planından 5 numaralı alt yatağı seçiyorum. Üzerine tıkladıktan sonra altta “Proceed to passanger data with this train” yazan yere tıklayıp ilerliyoruz.

Çıkan ekranda bizden kişisel bilgilerimizi girmemiz isteniyor. Sağ taraftaki sütunda da tren rezervasyonumuzun özeti bulunuyor.

Resimde yazdığım şekilde bilgilerimizi giriyoruz. İlk 3 kutucuğu tıklamıyoruz. Bilgileri girdikten sonra aşağıda kırmızıyla yazılmış bir kutucuk var. Eğer sağlıkçı iseniz yani medikal bir yetkinliğiniz varsa tren yolculuğu sırasında acil bir durum olduğunda benimle iletişime geçebilirsiniz anlamına geliyor. İnsanlara yardımcı olabilecek iseniz işaretleyin.

sibirya-ekspresi-bilet-fiyatları

Trans Sibirya Bileti Nasıl Alınır ?

Sayfayı biraz aşağıda kaydırdığınızda telefon numaranızı ve/veya email adresinizi girin. Travel insurance bölümde “From Accidents” ve “Medical Expenses” yazan yerlerdeki kutucukları kaldırın. Yoksa bu sigorta bedelleri ödeyeceğiniz paranın üzerine eklenir. Ekstradan para vermeye lüzum yok.

trans-sibirya-ekspresi-bilet-fiyatları

Trans Sibirya Tren Bileti Nasıl Alınır ?

Sayfanın biraz daha alt kısmı ise bizi asıl ilgilendiren yer. Aslında burada pek fazla yapılacak bir şey yok. Yalnızca kırmızı dikdörtgen ile işaretlediğim upper/lower yazan kısımdan lower’ı seçmeyi unutmuyoruz. 5 numaralı yatağın her ne kadar alt yatak olduğu belli olsa da eğer bu kısımda “any” yani olarak kalırsa müsaitlik durumuna göre üst yatağı da verebilme ihtimalleri var. O yüzden mutlaka buradan da seçimi yapın.

trans-sibirya-ekspresi-bileti

Trans Sibirya Tren Bileti Nasıl Alınır ?

Dikkat ettiyseniz üstte yuvarlak içine aldığım yerde @ işareti var. Hatırlarsanız bilet alırken electronic registration konusundan bahsetmiştim. İşte bu işaret, bu trende electronic registration imkanının olduğunu gösteriyor. Yani rezervasyonunuz bitince alacağınız çıktıyı bir daha Rusya’daki tren garı gişelerinden ya da self-servis makinelerinden kağıt bilete dönüştürmenize gerek kalmıyor.

Bu bilgiyi de verdikten sonra son olarak en alttaki kutucuğu işaretleyin ve “reserve places” butonuna basın.

6. ADIM

Çıkan ekran seçtiğimiz koltuğun ya da yatağın başarılı bir şekilde rezerve edildiği yazıyor. Passenger başlığı altında kişisel bilgilerimizin ve rezerve ettiğimiz trenin kısa bir özeti bulunuyor. Cost of order kısmında da ödeyeceğiniz miktar yazıyor. Yani bu tren için ödemem gereken tutar 1.356,60 Ruble yani yaklaşık 130 TL.

trans-sibirya-ekspresi-bilet-fiyatlari

Trans Sibirya Tren Bileti Nasıl Alınır ?

Tüm bilgiler doğruysa altta kırmızı renkteki “To additional services and payment” butonuna tıklayın. Yukarıdaki resimde de gösterildiği üzere ödeme işlemini tamamlamak için yaklaşık 39 dakikam var. Bu süre boyunca seçmiş olduğum yatak, diğer yolculara “dolu” olarak gözükecek. O yüzden benden önce alma şansları yok.

7.ADIM

Bu adımda ise biletinize ilave hizmetleri ekleyebileceğiniz bir bölüm bulunuyor.

Meals kısmında ücreti karşılığı yemek seçebilirsiniz.

Goods for the road kısmında kondüktörden ( görevli erkekse provodnik, bayan ise provodnitsa deniyor ) teslim almak üzere hediyelik eşya ve seyahat malzemeleri gibi şeyler alabiliyorsunuz.

Baggage or transportation of animals kısmında ise kapasitenin üzerinde valiziniz varsa onun için ya da evcil hayvanınız için bilet alabiliyorsunuz. Mesela vagonunuzu seçerken o vagonun evcil hayvan kabul edip etmediğini, küçük işaretler arasında pati resmi olup olmadığından anlarsınız. Bu işaretlerin ne anlama geldiğini Trans Sibirya Gezi Rehberi adlı yazımda anlatacağım.

trans-sibirya-ekspresi

Trans Sibirya Tren Bileti Nasıl Alınır ?

Bu bölümde ekleyeceğiniz bir şey yoksa “I confirm” ile başlayan kutucuğa tik atıp altta kırmızıyla gösterilen “Proceed to checkout” yazan yere tıklayın ve ödeme ekranına geçin.

8. ADIM

Son ekranda kart bilgilerimizi girip OK yazan yere tıkladıktan sonra sistem bizi 3D Güvenlik ekranına yönlendirecek. Telefonumuza gelecek olan şifreyle bilet işlemlerimizi tamamlıyoruz.

trans-sibirya-ekspresi-bileti

Trans Sibirya Tren Bileti Nasıl Alınır ?

Kart işlemlerimiz sorunsuzca onaylandıktan sonra rezervasyonumuzun yapıldığına dair online biletimizin yer aldığı sayfaya yönlendiriliyoruz. Direkt Rusça ekran çıkarsa ister tarayıcınızda sağ tıklayıp siteyi İngilizceye çevirin ya da sağ üstte direkt İngilizce seçeneğine tıkladıktan sonra üst kısımda isminize tıklayıp hesabınızın olduğu sayfaya gelin. Sağ tarafta “My Tickets” başlığı altında “Orders” yazan yerden almış olduğunuz biletinizi bulabilirsiniz.

trans-sibirya-ekspresi-bilet-fiyatlari

Trans Sibirya Tren Bileti Nasıl Alınır ?

Alacağınız her bir güzergah için bu işlemi tekrarlayabilirsiniz. Daha sonra almış olduğunuz tüm biletlere bu ekrandan istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.

Trans Sibirya Ekspresi Bilet İptali ve İadesi

Dikkat etmişsinizdir, yazımın başında Coronavirüs sebebiyle bu turumu iptal etmek zorunda kaldığımı söylemiştim. Peki 5 farklı güzergah için almış olduğum biletlerin parasına ne oldu dersiniz ? Tabi ki kesintisiz olarak iadesini aldım.

Eğer herhangi bir sebepten dolayı biletinizi iptal etmek isterseniz yukarıda belirttiğim “My orders” kısmından biletinizin olduğu alanda kırmızıyla işaretlemiş olduğum “Get Refund Information” diye bir bölüm var. Bu bölüme tıkladıktan sonra Rusça bir ekran çıkıyor. Oradaki kırmızı Refund butonuna tıkladıktan sonra ödediğiniz paranın kartınıza iade süreci başlamış oluyor.

trans sibirya ekspresi bilet iptali

Trans Sibirya Ekspresi Bilet İptali

Öncelikle biletinizi iptal ettiğinize dair size bir mail geliyor. Hem mailde hem de Refund butonuna tıkladıktan sonra para iade işlemlerinin normalde 7 ila 30 gün arası sürdüğüne dair bir bildirim görüyorsunuz. Öyle bir bilgi olmasına rağmen, yapmış olduğum toplamda 1.067 TL’lik bilet ücreti 3 gün sonra kartıma herhangi bir kesinti olmaksızın iade edildi. Bu sayede Rus Demiryolları gerçekten güvenimi kazanan bir kurum oldu.

Şimdi bir bu örneğe bakın, bir de Koronavirüs (Covid-19) nedeniyle iptal olan uçak seferlerinin sonucunda iade isteyen vatandaşlara aylar sonra bu imkanı sağlayabilen havayolu şirketlerine bakın.

Trans Sibirya Ekspresi Bilet Fiyatları

Öncelikle planlayıp iptal etmek zorunda kaldığım toplamda 18 günlük Trans Sibirya gezi rotamı ana hatlarıyla belirteyim. İlk olarak, yolculuğuma Moskova’dan başlayıp Kazan’a gidecektim. Daha sonra Kazan’dan Ekaterinburg’a ve oradan Krasnoyarsk’a geçecektim. Sonrasında ise Krasnoyarsk’tan Irkutsk ve Baykal Gölü’ne oradan da Rusya’daki son durağım olan Ulan Ude’ye varacaktım. Saydığım bu güzergahlar tren bileti aldığım noktalardı.

Trans Sibirya turunun benim için en ilginç olabileceğini düşündüğüm kısmı ise bundan sonrasıydı. Ulan Ude’den otobüs ile Moğolistan Ulan Batur’a ve devamında Orhun Yazıtları’nın olduğu bölgeyi gezmeyi planlıyordum.

Şimdi dilerseniz Trans Sibirya biletlerinin bana olan maliyetini yazayım.

 • Moskova – Kazan : 1.758,20 Ruble (yaklaşık 175 TL)
 • Kazan – Ekaterinburg : 1.757,20 Ruble (yaklaşık 175 TL)
 • Ekaterinburg – Krasnoyarsk : 3.879,60 Ruble (yaklaşık 385 TL)
 • Krasnoyarsk – Irkutsk : 2.198,10 Ruble (yaklaşık 212 TL)
 • Irkutsk – Ulan Ude : 1.356,60 Ruble (yaklaşık 120 TL)

Ulan Ude’den Moğolistan’a geçişte ise benim tavsiyem otobüsle gitmektir. Çünkü tren hem daha pahalı hem de sınır kontrolleri çok daha uzun sürüyor. Trenin maliyeti bildiğim kadarıyla 80-90 $ iken otobüs ortalama 225 TL civarı.

Trans Sibirya Tren Bileti Nasıl Alınır konusunu uygulamalı görmek için ise Youtube kanalımdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Trans Sibirya Tren Bileti

Şimdi satın almış olduğumuz bilet üzerindeki bilgilerin ne anlama geldiğine bir bakalım. Kolaylık olsun diye numaralandırdım.

trans-sibirya-ekspresi-bileti

Trans Sibirya Tren Bileti

1) E-bilet numaramızı gösteren alan.

2) Kişisel bilgilerimizi gösteren kısım.

3) Kalkış tarihini ve Irkutsk’taki yerel saati gösteriyor.

4) Kalkış ve Varış güzergahımız.

5) Yerel saat ve tarihli varış zamanım.

6) Satın almış olduğum biletin 3.sınıf yataklı olduğunu gösteriyor.

7) Burada tren numaramın 008H, vagon numarasının 11, sınıfının 3.sınıf yataklı tren olduğunu ve 5 no.lu alt yatak olduğu gösterilen alan.

8) Toplam bilet ücretim. 1.356,6 Ruble.

9) E-bilet durumunun “registered” yani elektronik kaydının otomatik olarak yapıldığını gösteriyor.

Tren biletinin alt kısmında ise barkod bulunuyor. Sonuç olarak, barkodun okunabildiği bileti, trene binerken pasaportumuzla birlikte göstermek zorundayız.

Trans Sibirya demiryolu, bilet fiyatları ve biletlerin internet üzerinden nasıl alınacağına dair anlatacaklarım bu kadar. Aklınıza takılan herhangi bir soru olursa bu yazının yorum bölümünden, Youtube videoma yorum olarak ya da sosyal medya hesaplarımdan bana mesaj yoluyla sorabilirsiniz. Umarım faydalı bir yazı olmuştur.

Seyahat fotoğraflarım ve videolarım için beni sosyal medya hesaplarımdan da takip edebilirsiniz.

INSTAGRAM : @seqununseyahatnamesi

FACEBOOK : https://www.facebook.com/seqununseyahatnamesi

YOUTUBE : http://www.youtube.com/Seqununseyahatnamesi

7 yorum

 1. ziya

  harika bilgiler teşekkür ederiz. ne yazık ki rus tren yolu şirketinin websitesi açılmıyor ne rusçaası ne de ingilizcesi

 2. Faruk

  Merhaba dostum harika iceriklerin var ben de bu yolcukugu pandmeiden sonra yapmak isityorum tahminen moskovadan son durak vladivstoka kadar toplam bilet ucretim ne kadar olir internette okudugum kadariyla da 1 hafta suriyor diyorlar bilgin var mi sure ve fiyat olarak

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Merhaba,
   Teşekkürler. Fiyatlar değişken olabildiği için alacağın bilet sınıfına göre Moskova-Vladivostok olarak arattırman gerekir.
   Bu güzergah 1 hafta sürüyor ama tavsiyem ara duraklarda da zaman geçirip bu yolculuğu öyle tamamlamanız.

 3. Alp

  Kazbegi yazınızla keşfettim sitenizi.Her yerde bulunabilecek klasik bilgilerle doldurmak yerine kendi deneyimlerinizi paylaşmanız ve fiyat vb konusunda detaylandirmaniz çok hoş olmuş.

  Umarım en kısa sürede trans-sibirya rotanızı gerçekleştirirsiniz,sizden aldığımız bilgilerle de biz yaparız.

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Ben de en kısa sürede bu seyahati gerçekleştirebilmeyi umuyorum. Deneyimlerimi vlog çekerek de destekleme niyetindeyim.

Yorum Yap

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

*