Berlin Gezilecek Yerler – 1.Bölüm | Sequ'nun Seyahatnamesi
Anasayfa » Avrupa » Almanya » Berlin Gezilecek Yerler – 1.Bölüm
Brandenburg Kapısı

Berlin Gezilecek Yerler – 1.Bölüm

Son Güncelleme : 25 Haziran 2020

Bu yazımda Berlin Gezilecek Yerler, Berlin Bergama Müzesi Giriş Ücreti, Berlin’de Nerede Kalınır, Berlin’e Nasıl Gidilir, Berlin Gece Hayatı, Berlin Kaç Günde Gezilir konularında bilgiler vermeye çalışacağım.

Berlin’e Nasıl Gidilir ?

Berlin’de öncelikle iki havalimanı bulunuyor. Birisi ana havalimanı olan Tegel Havalimanı, diğeri ise genelde charter ve düşük bütçeli havayolları uçuşlarının yapıldığı Schönefeld Havalimanı’dır.

Biz ise uçak yerine treni tercih ettik. Öncelikle Unna‘dan ayrılıp yaklaşık 20 dakikada trene bineceğimiz Hamm Tren İstasyonu’na (Hamm Hauptbahnhof) vardık. Üç saat süren tren yolculuğu için kişi başı 25 Euro’dan biraz az ödedik. 11:11’de hareket eden tren Bielefeld, Hannover ve Wolfsburg üzerinden geçerek planlandığı şekilde 14:11’de Berlin Hauptbahnhof ya da kısaca Berlin Hbf’ye vardı.

Otobüs için ise bir önceki yazımda belittiğim gibi Flixbus, Meinfernbus (gerçi ikisi birleşti) ve Postbus gibi firmalar tercih edilebilir. Örneğin, Berlin’den Frankfurt’a kadar olan yaklaşık 550 km yolu Flixbus ile sadece 19 Euro’ya gitmiştim. Aynı güzergah için tren seçeneği ise o zaman tam 99 Euro’ydu.

Berlin’de Nerede Kalınır ?

Berlin için merkez üssü genel olarak Alexanderplatz sayılıyor. O yüzden konaklama yapacağınız yeri buraya yakın bir yerlerde seçerseniz birçok yere yürüyerek ulaşabilirsiniz. Ben de konaklama tercihimi Alexanderplatz’a iki metro istasyonu uzaklıkta yer alan EastSeven Berlin Hostel‘den yana kullandım. Bu hostel, daha önce Berlin’i ziyaret etmiş birçok blog yazarı tarafından da tavsiye ediliyor. Gecelik ücret olarak 21 Euro ödemiştim.

EastSeven Berlin Hostel konum olarak Senefelder Platz U-Bahn istasyonuna yürüyerek birkaç dakikalık, Alexanderplatz’a ise 15-20 dakikalık mesafede bulunuyor. Hostel’in az ilerisinde de bir süpermarket yer alıyor. Genel anlamda memnun kalmıştım. Tavsiye ederim. Rezervasyon için TIKLAYIN.

Berlin’e Yakın Şehirler

Almanya’nın doğusunda bulunan Berlin’e yakın şehirler Potsdam, Dresden ve Leipzig ‘tir.

Özellikle Potsdam, Berlin’e 35 km mesafede olduğu için günübirlik tur olarak en çok tercih edilen yerlerden.

Berlin Gezilecek Yerler

Berlin’de gezilecek yerleri Londra yazılarımda yaptığım gibi semt semt ayırarak gezip gördüğüm kadarıyla anlatmaya çalışacağım. Yazının çok uzun ve sıkıcı olmaması için Berlin Gezilecek Yerler ve diğer izlenimlerimi ikiye bölüp ilki olan bu yazıda sadece Mitte bölgesi sınırları içinde kalan yerleri anlatıp diğer yerleri ise ikinci yazımda anlatacağım.

Kısaca Mitte bölgesi, Berlin’in tarihi merkezi olarak sayılıyor. Bir çok müze, galeri, cafe ve restorant bu bölgede kalıyor.

Alexanderplatz

1805 yılında Çar I. Alexander’ın adı verildiğinden Alexanderplatz deniyor. Tren istasyonu, Galeria Kaufhof alışveriş merkezi ve Park-Inn Berlin Hotel tarafından çevrelenmiş bir meydandır. Şehrin adeta merkezidir, buluşma yeridir. İstemeseniz bile illa ki yolunuz düşer.  Meydanda ayrıca, Alexanderplatz metro istasyonunun birçok çıkışı var.

berlin-gezilecek-yerler

Alxanderplatz gece görünümü – Berlin Gezilecek Yerler

Berlin Televizyon Kulesi

Tepesinde bir de restorant bulunan Berlin Televizyon Kulesi’ne çıkıp şehrin en iyi panoramik görüntüsünü seyredebilirsiniz.

Berlin Televizyon Kulesi’nin giriş ücreti 17,5 Euro’dur.

Berlin Katedrali

Berlin Katedrali ya da orijinal ismiyle Berliner Dom, Alman imparatoru Kaiser Wilhelm II (hani şu Sultanahmet‘teki Alman Çeşmesi’ni hediye eden) tarafından 1894-1905 yılları arasında yapılan bu katedral Berlin’in en büyük ve en etkileyici yapısı ve hatta sembolüdür diyebilirim.

İstanbul’a gelip Ayasofya’yı gezmemek ne ise Berlin’e gelip de Berlin Katedrali’ni gezmemek aynı şeydir diye düşünüyorum. Kesinlikle ziyaret edilmeli ve hatta en tepeye kadar çıkılıp şehrin panaromik görüntüsü seyredilmelidir.

Bu arada, Berlin Katedrali giriş ücreti 7 Euro’dur.

berliner-dom

Berlin Katedrali – Berlin Gezilecek Yerler

Berlin Katedrali’ni gerçekten görülmeye değer bir yapı olduğundan, orada gördüklerim ve okuduklarım sonucu aldığım notlar ile daha detaylı anlatmak istiyorum.

Katedral üç ana kilise bölümünden oluşuyor. Birincisi ana kilise, ikincisi vaftiz ve evlilik törenlerinin yapıldığı kilise ve üçüncüsü ise anıt kilise, yani kabristanların olduğu kısım.

Öncelikle katedralin kubbe kısmında Hz. İsa’nın Matta İncil’inde verdiği vaazı -ki Sermon on the mount olarak geçer – tasvir eden sekiz adet mozaik ve onların da üstünde çeşitli kabartmalar var.

dağdaki-vaaz

Kubbe mozaikleri – Berlin Gezilecek Yerler

Köşelerdeki sütunların üzerinde ise Avrupa’da reform hareketlerine öncülük eden Luther, Zwingli, Melanchthon ve Calvin’i simgeleyen heykeller yer alıyor.

berlin-katedrali

Martin Luther heykeli – Berlin Gezilecek Yerler

Oturakların sağ ve sol taraflarında kalan bölümlerde çeşitli prenslerin ve eşlerinin lahitleri ve sol taraftakilerin hemen üst tarafında ise dünyanın en büyük kilise orgu duruyor.

berlin-katedrali

Katedral içindeki org – Berlin Gezilecek Yerler

Katedrale girdikten sonra oturakların en başında bulunan kısımda imparator ve beraberindekilere ayrılmış bölüm var. Tam karşıda duran yer ise tahmin edileceği üzere katedral mihrabı. Gerçekten enfes görünüyor.

berlin-katedrali

Katedral mihrabı – Berlin Gezilecek Yerler

Oturakların sol çaprazında Luther heykelinin tam altında ise vaiz kürsüsü yer alıyor.

Berlin Katedrali Vaiz Kürsüsü

Vaiz Kürsüsü – Berlin Gezilecek Yerler

Katedralin sağ tarafında kalan bölmede ön tarafta vaftiz odası, arka kısımda ise katedrale eskiden imparator ve eşinin girdiği merdivenli kısım var.

Giriş yerini tam hatırlayamadığım ama sanki alt katta bir yerde yer alan 94 adet kabristanın bulunduğu 500 yıllık Brandenburg-Prusya kültürünü yansıtan bölüm var ve burası Hohenzollern Mahzeni olarak adlandırılmış.

Hohenzollern kabristanı - Berlin Gezilecek Yerler

Bu anlattıklarım katedralin alt ve zemin katındakilerdi. Bundan başka, hemen hemen reform öncülerinin heykellerinin bulunduğu hizadaki ikinci kattan da katedrale kuş bakışı bakabilirsiniz.

Bunu da hallettikten sonra geriye Berlin Katedrali’nin tepesine çıkmak ve Berlin’in panoramik görüntüsünü izlemek kalıyor.

Berlin Katedrali Kubbesi

Berlin Katedrali’den panoramik şehir görünümü – Berlin Gezilecek Yerler

Berlin Katedrali’nin içi ve kulesi ile ilgili çekmiş olduğum videoları da izlemek isterseniz Youtube Kanalıma göz atabilirsiniz.

Museumsinsel (Müze Adası)

Spree Nehri’nin üzerinde oluşturulmuş ve içerisinde 5 adet müzeyi barındıran adadır. Bunlardan Alte Nationalgalerie ‘de daha çok 19. yüzyıl Alman tabloları, Altes Museum ‘da antik Yunan ve Roma dönemi eserleri, Bode Museum ‘da Bizans dönemine ait eserler, Neues Museum ‘da ise Mısır koleksiyonları ve çeşitli tarih öncesi arkeolojik eserler bulunur. Müze adasındaki en önemli müze ise şüphesiz Pergamon Museum’dur.

Bergama Müzesi (Pergamon Museum)

Hepimizin bildiği gibi İzmir’deki Bergama Antik Kenti‘nin eserlerin 19. yüzyıl sonlarına doğru Berlin’e kaçırılmasıyla oluşturulan bir müzedir. Berlin Bergama Müzesi giriş ücreti ise 25 Euro‘dur.

Berlin Bergama Müzesi

Pergamon Museum – Berlin Gezilecek Yerler

Müzenin giriş katında bilet gişesi, danışma, audio guide alabileceğiniz yer, emanet dolapları, hediyelik eşya alınabilen bölüm ve eşyaların bırakılabildiği kısım var.

Müzenin birinci katında, klasik Roma dönemi eserleri ve Trajaneum ve ayrıca Yazılıkaya kabartmaları, Suriye ve Mezopotamya eserleri, Sümer anıtları, Asuri Krallarının türbeleri, Eski İran ve Babil dönemine ait eserler bulunuyor.

Müzenin ikinci katında ise İslami Sanat Müzesi adı altında Anadolu ve İran Selçukluları, Abbasiler, Fatımiler, Eyyubiler, Memlüklüler, Safeviler ve çeşitli dönem Osmanlı sanat eserleri sergileniyor.

Neue Synagoge

Günümüzde Yahudi geleneklerini korumak amacıyla kullanılan eğitim öğretim merkezi gibi bir şeydir.

Unter der Linden

Bu cadde isminin Türkçe karşılığı “Ihlamurlar Altında”. Berlin Katedrali’nden ta Brandenburger Tor’a uzanan gezilesi cadde.

Brandenburg Kapısı

Burası da Berlin’in simgelerinden biri olup her daim kalabalık turist gruplarının uğrak yeridir. Yapılış amacından emin olmasam da sanki bir zafer takı havası var. Bu yapının tam tepesinde Quadriga heykelleri duruyor.

Brandenburg Kapısı

Brandenburg Kapısı – Berlin Gezilecek Yerler

Gündüz gezisinin yanı sıra, ışıklandırılmış halini de görmek için kesinlikle gece vakitlerinde de gelinmesini tavsiye ederim. Unter der Linden Caddesi’nin bitiminde yer alıyor.

DDR Museum

İçine girmesem de genelde kalabalık olan küçük bir müze. Burada sosyalizm döneminde yaşamış insanların hayatları hakkında bilgiler edinebilirsiniz.

DDR Müzesi giriş ücreti 8,5  Euro.

Alman Tarih Müzesi

Prusya dönemi cephanelik (Zeghaus) ve Unter der Linden üzerindeki bir eski binadan oluşan, eski çağlardan günümüze kadar olan Alman tarihini anlatıyor.

Alman Tarih Müzesi giriş ücreti 8 Euro‘dur.

Reichstag

Bu bina Almanya Parlamento binası. İçeriye giriş, önceden rezervasyon yaptırmak şartıyla ücretsiz.

Almanya Parlamento Binası Reichstag

Almanya Parlamento Binası / Reichstag – Berlin Gezilecek Yerler

Berliner Rathaus

Kırmızı tuğlalardan yapıldığı için Kırmızı Belediye Binası da deniyor. 19. yüzyılda yapımı tamamlanmış. Giriş ücretsiz olsa da çoğunluğa uyma zorunluluğundan burayı pas geçmiştim.

Berlin Rathaus

Berlin Belediye Binası – Berlin Gezilecek Yerler

Neptün Çeşmesi

Roma Tanrısı Neptün’e adanmış bir çeşme. Rathaus’un tam karşısında bulunuyor.

Neptün Çeşmesi - Berlin

Neptün Çeşmesi – Berlin Gezilecek Yerler

Checkpoint Charlie

Soğuk Savaş yıllarında Doğu Berlin ve Batı Berlin arasındaki geçiş noktası. Bu iki taraf arasındaki geçişleri engellemek için bu noktanın bir tarafında Amerikan, diğer tarafında ise Sovyet askerleri nöbet tutuyordu. Buradaki müzeye giriş ise 12,5 Euro.

Berlin Soykırım Anıtı

Yahudi soykırımında öldürülen 6 milyon Yahudi’ye adanmış ve 2700 küsür beton bloktan oluşan anıt. Brandenburg Tor yakınlarındaki Ebertstraße  ile Cora-Berliner Straße arasında kalıyor. Verdikleri broşürde yazan bilgilere göre 12 Mayıs 2005 tarihinde halka açılmış. Berlin Soykırım Anıtı’na giriş ücretsiz.

berlin-gezilecek-yerler

Holocaust Memorial – Berlin Gezilecek Yerler

İçeriye hatırladığım kadarıyla grup halinde alıyorlar. Başlangıç kısmında 1933-1945 yılları arasında Yahudilere karşı yürütülen nasyonel-sosyalist terörist faaliyetlerinin anlatıldığı zaman tüneli gibi bir kısım var.

Ondan sonraki ilk bölümde Soykırım esnasında yazılmış günlükler ve mektuplar yer alıyor. İkinci bölümde 15 adet Yahudi aileyi örnek vererek o dönemki yaşam tarzları fotoğraflar ve kişisel belgelerle anlatılıyor.

Üçüncü bölümde, katledilen ve kaybolan kişilerin isimleri ve kısa biyografileri yer alıyor. Dördüncü bölümde, Yahudi soykırımının tüm Avrupa’da yayıldığı coğrafyalardan bahsediliyor. Beşinci ve altıncı bölümlerde çeşitli veritabalarına yer verilirken, yedi bölümde ise video arşiv bölümü var.

Berlin Mitte bölgesinde kişisel tercihlere bağlı olarak daha başka gezilecek yerler olsa da, benim gezip görüp burada anlatmak istediklerim bu kadar. Tiergarten, Potsdamer Platz, Friedrichshain, Kreuzberg ve Charlottenburg bölgelerine değindiğim ikinci yazıma Berlin Gezilecek Yerler – 2. bölüm adlı yazımdan ulaşılabilirsiniz.

Berlin Araç Kiralama

Berlin’de araç kiralama seçeneklerine BURADAN ulaşabilirsiniz.

Seyahat fotoğraflarım ve videolarım için beni sosyal medya hesaplarımdan da takip edebilirsiniz.

INSTAGRAM : @seqununseyahatnamesi

FACEBOOK : https://www.facebook.com/seqununseyahatnamesi

YOUTUBE : http://www.youtube.com/Seqununseyahatnamesi

7 yorum

 1. Özgür

  Güzel anlatım fakat sonda anlamadığım bir nokta var.”Yahudilere karşı yürütülen sosyalist terörist faaliyetlerinin anlatıldığı zaman tüneli gibi bir kısım var.” sosyalist değilde faşist faaliyetler olmasın o?

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Nasyonel sosyalist yazdığımı hatırlıyorum ama bir yanlışlık olmuş. Yani senin dediğin doğru aslında hocam. Uyarı için teşekkürler.

Yorum Yap

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

*