londra-gezilecek-yerler

Londra’da Gezilecek Yerler : BLOOMSBURY

Bloomsbury’i ayrı bir başlık olarak yazmak istememin sebebi öncelikle British Museum’um burada bulunmasıdır. Aslında bu müze, başlı başına ele alınması gereken bir konu olsa da, çok da uzun yazmayıp kendi edindiğim bilgileri anlatmak için sadeleşirdim.
  • British Museum’a Nasıl Gidilir?

Yukarıda da belirttiğim gibi Bloomsbury’de ilk bahsedilmesi gereken yer tabi ki British Museum‘dur. Güzel Anadolumuzun da içinde bulunduğu, dünyanın çeşitli yerlerinden kaçırılan, irili ufaklı yaklaşık yedi milyon eserin sergilendiği bir müze burası. British Museum, Great Russell Street üzerinde yer alıyor ve buraya ulaşmak için en yakın underground istasyonu Tottenham Court Road.

londra-gezilecek-yerler

British Museum Girişi

Birleşik Krallık’ta genel olarak çoğu müzeye olduğu gibi buraya da giriş ücretsiz. Sadece istenildiği takdirde bağış yapılabiliyor. Fotoğraf çekmek de galerilerin büyük çoğunluğunda serbest.İçinde yedi milyon eserin bulunduğu British Museum’u bir günde bitirmek imkansız diye düşünüyorum. Tam anlamıyla gezmiş olmak için iki-üç gün falan gerekir. Ben ise zaman darlığı sebebiyle birkaç saat durabilmiştim. Mümkünse rehber eşliğinde gezilmesi daha faydalı olabilir. Şimdi müzenin içerisinde olan eserlerin neler olduğunu kısaca özetlemek istiyorum.

  • Müzede Neler Var ?

Öncelikle British Museum, Level -1 ve -2 olarak Lower Floor; Level 0, 1 ve 2 olarak Ground Floor ve Level 3, 4 ve 5 olarak da Upper Floor şeklinde bölümlere ayrılmış. Lower Floor‘da Afrika, Yunan-Roma mimarisi ve klasik kitabeler galerisi; Ground Floor‘da Kuzey Amerika, Eski Mısır heykelleri, Antik Roma ve Yunan, Asya ve Orta Doğu galerileri; Upper Floor‘da ise yine Eski Mısır, Antik Roma,Yunan ve Kıbrıs, resim ve kaligrafi, Japonya, eski çağlardan itibaren Avrupa ve yine Orta Doğu galerileri ki Türkiye ile ilgili bölüm bu katta 54 numarada yer alıyor.
londra-gezilecek-yerler

British Museum

Bu kadar fazla eseri gezip görme adına kolaylık olsun diye, ücretsiz olarak verilen broşürlerde “1 saatiniz varsa neler yapabilirsiniz”, “2-3 saatiniz varsa neler yapabilirsiniz” diye bölüm hazırlanmış. Ayrıca bir çok galeri için, burada yer alan odaların önünde başlayan otuz –  kırk dakikalık ücretsiz turlar da yapılıyor. Broşür üzerinde nerede, hangi turun, saat kaçta başlayacağı yazıyor.

  • Müzede Kesinlikle Görülmesi Gerekenler

Londra’ya gitmeden önce British Museum içinde görülmesi gereken ilk on, ilk yirmi parça gibi yazıları ben de okuyup notlar falan almıştım, yalan değil. Ama sonra müzeye gittiğimde aldığım broşüre bakıp Anadolu ve Eski Yunan ve Roma odalarını gezdikten sonra, yine broşürde tavsiye edilen odaları gezmeyi daha mantıklı buldum. Müze içerisindeki gezi rotam ise şu şekildeydi :

Evvela üçüncü kattaki “Güney Merdivenler”nden (South Stairs) başlayarak ;

– Dünya üzerindeki en ünlü satranç seti olan “Lewis Chessmen” (40. oda)

– Eski İran’dan getirilen “Oxus Hazinesi”. Oxus, Amu Derya ya da Ceyhun Nehri’nin adı bu arada (52. Oda)

– MÖ. 2600’lerin popüler masa oyunu “The Royal Game of Ur” (56. Oda)

– Romalıların, üzerine kabartmalı değerli taşları işledikleri camdan yapılmış “The Portland Vase”. (70.Oda)

british-museumda-gorulecek-seyler

The Portland Vase

Sonra müzenin en yukarısına çıkıp ;

– Orta Çağ Japonyası’nın Samuray zırhı (93. Oda)

Daha sonra “Kuzey Merdivenler”e (North Stairs) gelip;

– Çin’deki Tang hanedanına ait seramik mezar figürleri (33.Oda)

Sonra Lower Floor’a gelip;

– Afrika’ya özgü fildişinden yapılmış maske (25.Oda)

En sonunda ise bir kat yukarı “Ground Floor”a çıkıp;

– Mısır hiyerogliflerinin çözülmesinde anahtar rol oynayan Rosetta Stone (4. Oda)

rosetta-tasi

Rosetta Taşı

– Asurluların aslan avı kabartmaları (10. Oda)

– Dünyanın yedi harikasından biri olan Halikarnas Mozolesi’ndeki at heykeli (21. Oda)

– Atina Acropolis’indeki Parthenon Heykelleri (18. Oda) ‘nin yer aldığı galerileri gezdim.

Tabi biz Roma ve Bizans kültürüne aşina olduğumuz için, bunların dışındaki müzedeki diğer eserlerin ne kadar önemli olup olmadığı açıkçası benim için çok da fazla bir anlam ifade etmedi desem haksız da sayılmam.

  • Bloomsbury’de Diğer Gezilecek Yerler

Evet, British Museum’daki maceram bu şekildeydi. Müzeden çıkıldığında yine Great Russell Street üzerinden devam edildiğinde Bloomsbury Square karşımıza çıkıyor. Londra’daki meydanların en eskilerinden biriymiş.Biraz daha doğu yönüne doğru gidildiğinde Charles Dickens müzesine gidiliyor. İçeri girmediğim için müze içinde nelerin olduğunu söyleyemeyeceğim ama ilkokulda okuduğum Oliver Twist’i burada yazdığını duymuştum.

Bloomsbury’nin biraz kuzeyinde ise dünyanın en büyük kütüphanesi British Library var. Birkaç kez yakınından geçmeme rağmen buraya gitmeye fırsatım olmadı. Kütüphanenin hemen yakınında da St. Pancras tren istasyonu bulunuyor. Eurostar buradan başladığı için önemli bir istasyondur.Bloomsbury’de gezilecek görülecek daha başka müzeler, kiliseler ve galeriler olmasına rağmen buralarda bulunmadığımdan yazmak istemedim. Bir sonraki yazımda St. Pauls – Tower Bridge – Southbank Hattı‘nda gezip gördüğüm yerlerden bahsedeceğim.

[Gezi Tarihi : 28 Nisan 2014, Pazartesi]

Seyahat fotoğraflarım ve videolarım için beni sosyal medya hesaplarımdan da takip edebilirsiniz.

INSTAGRAM : @seqununseyahatnamesi

FACEBOOK : https://www.facebook.com/seqununseyahatnamesi

YOUTUBE : http://www.youtube.com/Seqununseyahatnamesi

One yorum

Yorum Yap

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WpCoderX