goynuk-kanyonu

Göynük Kanyonu Gezilecek Yerler

Son Güncelleme : 25 Nisan 2020

Kemer’deki son günümü Likya Yolu’nun da önemli bir kısmının geçtiği, doğa harikası Göynük Kanyonu’na ayırmıştım. Bu yazımda Göynük Kanyonu Gezilecek Yerler, Göynük Kanyonu Giriş Ücreti, Göynük Kanyonu nerede ve Göynük Kanyonu Nasıl Gidilir Hakkında Bilgiler vermeye çalışacağım.

Göynük Kanyonu’na Nasıl Gidilir ?

Kemer Saat Kulesi’nin oradan kalkan minibüslerle 3 TL karşılığında Göynük Kanyonu sapağında inilmelidir. Buraya kadar yolculuk, minibüsün Göynük içerisinde çok dolaşması sebebiyle ortalama 25 dakika civarı sürüyor. Bu noktada şunu belirtmem lazım : Arada sırada inilecek yeri şoföre hatırlatmakta fayda var, çünkü gidilen güzergahın karşı tarafında kaldığı için şoförler bazen unutabiliyor.

goynuk-kanyonu-gezilecek-yerler

Göynük Kanyonu sapağı

Köyün içinden geçilerek kanyon girişine kadar, bu sapaktan itibaren normal tempoda tam 45 dakika yürüdüm. Bu da sanıyorum yaklaşık 4 km civarı bir yol yapıyor. Hiç bir yere sapmadan dümdüz bu yol takip edildiğinde kolaylıkla kanyona varılıyor.

Kanyon sapağından ekipmansız gidilen son yere kadar uzun bir yürüyüş rotası olduğu için su ve biraz da yiyecek alınmasını tavsiye ediyorum. Gerçi yol boyunca 1-2 yerde su içilecek çeşme de var.

Onun dışında köy içerisinden geçerken yerel ekonomiye katkıda bulunayım diye köylülerden taze sıkılmış nar suyu satın aldım. Yalnız fiyatı sorulduğunda direkt olarak “1 Dolar” diyorlar.

Kanyon’dan tekrar Kemer’e dönüş için ise yine Kanyon girişinden ta ana yola kadar gelip kenarda beklemek gerekiyor. Oradan geçen midibüsler ile 3 TL karşılığında Kemer Saat Kulesi’ne ulaşılabiliyor.

Göynük Kanyonu Giriş Ücreti

Göynük Kanyonu giriş ücreti olarak 8 TL isteniyor. Ekipman almanın zorunlu olduğu kısım için ise 35 TL ödeniyor. Ben ise ekipman almaya gerek görmediğimden yürüyüşümü burada sonlandırdım ve kanyonun girişine kadar olan 2 km’lik yol ile bu noktadan ana yoldaki kanyon sapağına kadar olan 4 km’lik yolu geriye yürüdüm.

goynuk-kanyonu

Göynük Kanyonu Girişi

Göynük Kanyonu Aktiviteleri

Eskiden parasız da girildiğini duyduğum Göynük Kanyonu, popüler olmaya başladıktan sonra Eco Fun Adventure Park denen bir şirket tarafından işletilmeye başlanmış. Kanyon içerisinde Canyoning ve Zip Line denen iki farklı aktivite mevcut. Canyoning denen aktivite, yukarıda bahsettiğim ekipmanları alıp suya girip (body rafting) yaklaşık 750 metre daha devam edip kanyonu bitirmek iken Zip Line ise, yüksek bir noktadan çelit halatlar ile alçak noktaya kaymaya verilen ad.

Bu işletmenin sitesindeki bilgiye göre Canyoning 20 Euro, Zip Line ise 25 Euro olarak fiyatlandırılmış. İkisi beraber alınırsa 39 Euro. Sanıyorum zam yapmışlar.

Bu arada, Kanyon’a ulaşmak için gördüğüm kadarıyla köy içinde ATV kiralanan yerler de mevcut.

Göynük Kanyonu Gezilecek Yerler

Göynük Kanyonu’na girdikten sonra ilk olarak karşımıza, Likya Yolu’nun buradan geçtiğini belirten Göynük Yaylası ve Hisarçandır tabelaları çıkıyor.

goynuk-gezilecek-yerler

Likya Yolu tabelası – Göynük Kanyonu Gezilecek Yerler

Tabelanın yanındaki yoldan devam ettikten sonra, kanyon girişine kadar yürüdüğüm 4 km sonrası ayaklarımı biraz dinlendirmek için dere yatağına indim. Adeta buz parçası olan su gayet iyi geldi.

Üstteki yolu bitirince bu kez karşımıza, taşlarla birbirinden ayrılmış üç adet gölet çıkıyor. Göletlerdeki su o kadar berrak ki, çekilen fotoğraflarda bile balıklar çok net bir şekilde görülüyor. Resmi çektiğim yerin hemen sağ tarafında ise bir mağara bulunuyor.

goynuk-kanyonu-gezisi

Göynük Kanyonu göletleri – Göynük Kanyonu Gezilecek Yerler

Az ilerideki kafeyi geçtikten sonra nefis kanyon manzaralarının başladığı tahtadan bir köprü görünüyor.

goynuk-kanyonu

Köprü – Göynük Kanyonu Gezilecek Yerler

Nefis manzaralarla birlikte yavaş yavaş yolda rampalar artmaya başlıyor.

goynuk-gezilecek-yerler

Göynük Kanyonu Gezilecek Yerler

Yolun bitmesine yaklaşık 15 dakika kala bir dinlenme yeri ve çeşmeye rastlıyoruz.

goynuk-gezilecek-yerler

Göynük Kanyonu Gezilecek Yerler

Ekipmansız olarak varılabilen en son yer ise burası. Bu noktadan öteye görevliden aldığım bilgiye göre yaklaşık 750 metre civarı mesafe var. Kenarda satılan daha doğrusu kiralanan ekipmanları almak koşuluyla ancak ipten öteye geçilebiliyor. Yolculuğumu burada sonlandırıp yine ayaklarımı dinlendirmek için buz gibi suya soktum.

Burada yaklaşık bir yarım saat kadar dinlenip etrafı seyrettikten sonra dönüş yoluna çıktım. Yolun hemen hemen ortalarında ise bir misafir vardı. Tabi doğrusunu söylemek gerekirse, misafir o değil bendim.

Sonuç olarak, Kemer taraflarına yolu düşen herkese Göynük Kanyonu’nu şiddetle tavsiye ediyorum. Ülkemizin doğası ve güzelliği, her geçen gün ranta kurban giderken hala nefes alınabilecek yerlerin varlığı insanı sevindiriyor.

[GEZİ TARİHİ : 18 Ekim 2016, Salı]

Seyahat fotoğraflarım ve videolarım için beni sosyal medya hesaplarımdan da takip edebilirsiniz.

INSTAGRAM : @seqununseyahatnamesi

FACEBOOK : https://www.facebook.com/seqununseyahatnamesi

YOUTUBE : http://www.youtube.com/Seqununseyahatnamesi

7 yorum

 1. Ege Efe Yaşar

  hocam süper bir yazı yazmışsın. Valla helal olsun. İşimize yaradı gerçekten. Biz de senin gibi belli bir yere kadar dolmuşla gittik. Oradan girişe kadar yürüdük. İyi spor oldu :)

 2. Zafer

  Türkiyede ören yerler ve müzelerde ücretlendirmede vatandaşlarımızla turist ayrımı yapılmalı. Kendi ulkemizde gezemiyoruz.

 3. Gerçek

  Bu fiyatlar yabancı turist icin hic bisey deil ama biz tl ile calisip kazamıyoruz ve o miktarda ki paralar bize koyar burda ki adaletsizlik sirketin insanlari soymasi gerekli kontrollerin yapildigini sanmıyorum

 4. Ahmet

  Bu güzel anlatım için teşekkür ederim. çok faydalı bilgiler edindim. Siteniz bir harika. iyi çalışmalar dilerim

 5. Cansu Poyraz
  Cansu Poyraz

  Merhaba. Yazınızı keyifle okudum. Tekrar şehir merkezine dönmek için minibüsler ne sıklıkta geliyor?

Yorum Yap

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WpCoderX