phaselis-gezilecek-yerler

PHASELİS GEZİLECEK YERLER

Alanya’dan başlayan seyahatimin şimdiki durağı ise Kemer idi. 2 gün kaldığım Kemer’de şehir merkezinde çok fazla takılmayıp yakınlarda bulunan Phaselis ve Olympos Antik Kentleri ile Göynük Kanyonu’na gitmeyi hedeflemiştim.

Bu yazımda Phaselis Gezilecek Yerler, Phaselis Turistik Yerler, Phaselis Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir, Phaselis Koyu, Phaselis Nerede ve Phaselis Antik Kenti Görülecek Yapılar Hakkında Bilgilerden bahsetmeye çalışacağım.

 • Phaselis’e Nasıl Gidilir ?

Öncelikle Antalya Kaleiçi’nden Kemer’e ulaşım için en hızlı yol deniz otobüsü. Ben Ekim ayında oradayken yaz tarifesi olduğu için Antalya Kaleiçi Marina’dan Kemer Marina’ya her gün 09:00, 12:00 ve 18:00 saatlerinde seferler vardı. Kış döneminde ise şöyle bir değişiklik var : Aralık ayı boyunca ise yine seferler her gün var ancak, Antalya’dan hareket saatleri 09:30 ve 15:30 olarak değiştirilmiş. 1 Ocak’tan itibaren ise yine 09:30 ve 15:30’da kalkıyor, ancak sadece hafta sonları.

Antalya-Kemer arası yolculuk süresi tam 1 saat sürerken, ücret kişi başı 15 TL. Hareket saatleri ile ilgili en güncel bilgiye ŞU SİTEDEN ulaşabilirsiniz.

Phaselis Antik Kenti’ne gitmek için ilk olarak Kemer Saat Kulesi‘nin oraya gitmek gerekiyor. Yolun karşısından Phaselis – Tekirova minibüsleri kalkıyor. Sanırım yarım saatte bir. Gerçi benim bindiğim araç 10:25’te gelmişti. Bu minibüsler direkt olarak Phaselis Antik Kent girişine kadar gidiyor. Yaklaşık 25 dakika süren bu yolculuk için ödenen ücret ise 4 TL.

Buradan aynı şekilde geri dönebilir ya da benim yaptığım gibi anayola kadar yürüyüp oradan geçen araçlarla Olympos’a gidebilirsiniz.

 • Phaselis Giriş Bilgileri

Phaselis Antik Kenti haftanın her günü açık olup ziyaret saatleri, yaz döneminde 08:00-19:00 ve kış döneminde ise 08:00-17:00 saatleri arasındadır. Giriş ücreti ise 20 TL’dir, ancak Müzekart geçerli.

 • Phaselis’in Kısa Tarihçesi

Phaselis kentinin MÖ. 7. yy’da Rodoslu kolonistlerce kurulduğu söylenirmiş. Efsaneye göre, bu kolonistler Phaselis’e geldiklerinde karşılaştıkları yerli çobana burayı çok beğendiklerini söylemiş ve yerleşim bedeli olarak arpa ekmeği mi yoksa kurutulmuş balık mı istediğini sormuşlar. Çoban da kurutulmuş balığı seçmiş ve böylece yerleşim başlamış.

Kent, MÖ. 5. yy’da Persler ve sonraki zamanlarda Büyük İskender’in egemenliğine girmiş ve hatta Büyük İskender’in kenti ziyaret ettiğinde kış döneminin bir bölümünü burada geçirmiş. MÖ. 43 yılında ise şehir Romalılar’a geçmiş ve yaklaşık 300 yıl süren refah dönemi başlamış. Aşağıda bahsedeceğim Hadrianus Tak’ı da İmparator Hadrianus’un kenti ziyareti anısına dikilmiş.

1158 yılında Selçukluların burayı ele geçirmesinden sonra ise gerek depremler gerekse Alanya ve Antalya limanlarının önem kazanmasından dolayı Phaselis kenti 13. yüzyılda tamamen terk edilmiş. Günümüzdeki mevcut kalıntılar ise 1981-84 yılları arasındaki çalışmalar sonucu ortaya çıkarılmış.

 • Phaselis’te Görülecek Yerler

Her şeyden önce belirtmeliyim ki gerek plajları gerekse kafa dinlemek için ideal bir yer olduğunu düşündüğüm bu antik kente gelinmesini kesinlikle tavsiye ederim. Burada ayrıca piknik yapmak da mümkün.

Antik kente giriş yaptıktan sonra yaklaşık 2 km boyunca, etrafı ağaçlarla kaplı asfalt bir yoldan devam ettikten sonra nihayet denizin ve antik kalıntıların başladığı yere ulaşılıyor. Bunların bazıları ise şunlar :

Plajlar

Antik Kent’te gördüğüm kadarıyla 3 adet plaj bulunuyor. Benim tavsiye ettiğim ve bizzat yüzdüğüm yer ise Nekropol’ün hemen yanındaki bölümdür. Bu yazının kapak fotoğrafı oraya ait.

Nekropol (Mezarlık)

Bahsettiğim yoldan devam edince Tapınak kalıntılarından sonra Antik Kent’te ilk karşımıza çıkan kalıntıların olduğu alandır.

phaselis-gezilecek-yerler

Nekropol

Kuzey Limanı

Yukarıda bahsettiğim Nekropol kısmı ile Antik Su Kemeri’ne giden yolun arasında kalan yerdir. Bu bölümün biraz daha sağ taraflarında yer alan limana Orta Liman ve Hadrianus Kapısı’nın ilerisindeki limana ise Güney Liman deniyor.

phaselis-gezilecek-yerler

Kuzey Limanı

Antik Su Kemeri  

MS. 2. yy’da inşa edilip sonraki birkaç yüzyılda ise yükseltilmiş olan ve şehrin su ihtiyacını karşılamak için inşa edilen yapıdır.

phaselis-gezilecek-yerler

Antik Su Kemeri

Antik Su Kemeri’nin civarındaki alanlarda da bazı hamam kalıntıları bulunuyor.

Hadrianus Agorası

Antik Tiyatro’nun karşısında yer alan bu agora İmparator Hadrianus’a adanmış.

phaselis-gezilecek-yerler

Hadrianus Agorası

Onun önündeki genişçe alan ise anladığım kadarıyla genel anlamda bir agora olarak adlandırılmış.

phaselis-gezilecek-yerler

Agora

Domitian Agora

Burası ise İmparator Domitianus’a adanmış bir agoradır.

phaselis-gezilecek-yerler

Domitian Agorası

Domitian Agorası’nın yanında ise Güney Liman’a doğru uzayan Ana Cadde bulunuyor.

phaselis-gezilecek-yerler

Ana Cadde

Hadrianus Kapısı

Ana Cadde’nin Güney Liman’a doğru sonlandığı bu yer Hadrianus Kapısı olarak adlandırılıyor. Kemer şeklindeki kapı günümüze ulaşamamış, ancak kapı ayaklarının üzerine oturtulduğu kısımlar duruyor.

phaselis-gezilecek-yerler

Hadrianus Kapısı

Güney Liman

Hadrianus Kapısı’nın karşısındaki limandır.

phaselis-gezilecek-yerler

Güney Limanı

Antik Tiyatro

Bildiğimiz diğer antik tiyatrolar kadar büyük ve sağlam olmayan Phaselis Antik Tiyatrosu yaklaşık 1500 kişilikmiş.

phaselis-gezilecek-yerler

Antik Tiyatro

Hamamlar

Phaselis’teki hamamlar, Hamam kompleksi ve hemen yanında Büyük Hamam ile karşı tarafta bulunan Küçük Hamam şeklinde ayrılmış. Aşağıdaki resim ise Büyük Hamam kalıntılarından bir görünümdür.

phaselis-gezilecek-yerler

Büyük Hamam

Çeşitli Yazıtlar

Agora’ya açılan cadde boyunca yolun her iki tarafında da yer yer yazıtlar bulunuyor. Bunlardan kiminin içeriği bir sporcunun başarısı iken kimisi ise bir çeşit onurlandırma yazısıdır.

phaselis-gezilecek-yerler

Sporcu başarılarını ya da çeşitli onurlandırmaları anlatan yazıtlar.

Phaselis Antik Kenti’nde anlatacaklarım bu kadar. Gezme işini bitirip 1 saat kadar yüzüp dinlendikten sonra rotamı Olympos’a çevirdim.

[GEZİ TARİHİ : 17 Ekim 2016, Pazartesi ]

Seyahat fotoğraflarım ve videolarım için beni sosyal medya hesaplarımdan da takip edebilirsiniz.

INSTAGRAM : @seqununseyahatnamesi

FACEBOOK : https://www.facebook.com/seqununseyahatnamesi

YOUTUBE : http://www.youtube.com/Seqununseyahatnamesi

7 yorum

 1. Phaselis plajlarında yüzmek için ekstra ücret istenmiyor değil mi?

 2. giriş ücreti kişi başımı yoksa araç ücreti mi

 3. Faselis antik kentinin batısında haritalarda koy gibi bi yerde iki adet plaj gördüm. Bu plajlar için antik kente girmek şart mı? o plajlara ulaştıktan sonra 3 gece kamp yapmayı düşünüyorum kamp yapmak serbest mi ve tavsiye eder misiniz? Bu konu hakkında yardımcı olabileceğiniz bilgiler var mi? Teşekkürler

  • Sequ'nun Seyahatnamesi

   Merhaba. Burada kamp yapmadım ama bildiğim kadarıyla Phaselis Koyu’na girmek için Antik Kent’ten giriş yapmak gerek. Yani giriş için ücret ödemeniz gerekecek. Koy tarafında kamp yapılabiliyor diye düşünüyorum.

Yorum Yap

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WpCoderX