olympos-gezilecek-yerler

Olympos Gezilecek Yerler

Antalya il sınırlarındaki tarihi yerleri gezmeye tam gaz devam. Bu kez sırada Olympos Antik Kenti var. Bu yazımda, Olympos Gezilecek Yerler, Olympos Antik Kenti’ne toplu taşıma ile ulaşım ve görülecek yapılar, Olimpos Ağaç Evler ve Olympos Antik Kenti Hakkında gözlemlerime yer vereceğim.

Olympos Hakkında Bilgiler

Olympos, Antik Likya Bölgesi’nde bulunan bir kent olup “yüce dağ, ulu dağ” anlamına geliyormuş. Sanılanın aksine Olympos kelimesi Yunanca kökenli olmayıp eski Anadolu dillerinde türediği belirtiliyor.

Olympos Antik Kenti’nin kuruluş tarihi net olarak bilinmemekle birlikte, tarih sahnesinde ilk kez M.Ö 178-68 yıllarında Likya Birliği içinde bastığı sikkeler ile görülmüş. Kent, Likya Birliği içinde üç oy hakkına sahip 6 ayrıcalıklı kentten birisiymiş.

Olympos kenti, daha sonraları korsanların eline ve onlardan da Romalılara geçmiş. Haçlı Seferleri sırasında ise Venedik, Ceneviz ve Rodos Şövalyelerinin istilasına uğramış. Son olarak, Fatih Sultan Mehmed döneminde tüm bölge Osmanlı topraklarına katılmış.

Olympos’a Nasıl Gidilir ?

İster Antalya’dan ister Kemer’den Olympos’a gelmek için önce “Olympos Kavşağı” denen yerde inip oradan ayrı bir minibüse binmek gerekir. Eğer, benim gibi Phaselis Antik Kenti‘ni ziyaret ettikten sonra Olympos’a gidilecekse şu yol izlenmelidir : Öncelikle, Phaselis Antik Kenti girişinden birkaç kilometre yürüyüp anayola ulaşıp yolun karşı tarafına geçip Olympos yönüne giden araçları beklemek gerekiyor.

Bu şekilde 10-15 dakika bekledikten sonra üzerinde Batı Antalya yazılı bir transporter araç geldi. 5 TL karşılığında yaklaşık 20 dakika gidip beni Olympos Kavşağı’nda indirdi. Bu noktadan sonra, Olympos Antik Kenti 11 km uzaklıkta ve minibüsler her yarım saatte bir kalkıyor. Ücret yine 5 TL olup yolculuk 15-20 dakika civarı sürüyor.

Bu arada, Olympos Kavşağı’nda, antik kente gidecek minibüsün kalkmasını beklerken orada yer alan büfeden yiyecek içecek alıp şu manzaraya karşı dinlenebilirsiniz.

olympos-gezilecek-yerler

Son olarak, Olympos Antik Kenti’nden dönüşte tekrar Olympos Kavşağı’na dönmek için son araç akşam 18:00’de kalkıyor.

Olympos Kavşağı’ndan Kemer’e dönmek için Antalya yönüne giden minibüslere binmek gerekiyor. Öğrendiğim kadarıyla bu araçlar Kemer Otogarı’na gidiyor. Haritadan takip edip Otogar’a nazaran kaldığım yere daha yakın olduğundan Akdeniz Caddesi’nin otoyol ile birleştiği yerde inip 3 km boyunca yürüyüp otele ulaştım. Sonuç olarak, 25 dakika süren minibüs yolculuğu için 8 TL ödedim.

Olympos Konaklama Tavsiyesi

Olympos Antik Kenti’ne günübirlik geldiğim için konaklama ihtiyacım olmadı ama zamanım olsa buralarda kalmak isterdim. Özellikle, Antik Kent girişinin hemen yanındaki bungalov oteller ya da Olimpos ağaç evlerde konaklamak eğlenceli olabilir.

Olympos’ta konaklama seçenekleri için ŞU LİNKE bakılabilir.

Olympos Giriş Ücreti

Olympos Antik Kenti, kış sezonunda 08:00-17:00 ve yaz döneminde ise 08:00-19:00 saatleri arası haftanın her günü açıktır. Giriş ücreti 30 TL’dir, ancak Müzekart geçerli.

Olympos Gezilecek Yerler

Antalya’daki antik kentlerin hiçbirinde gişelerden broşür edinemedim, çünkü yoktu. Şanslıyım ki, buralara gitmeden önce Antalya Müzesi’nden hepsini temin edebilmiştim. Bunu da hatırlattıktan sonra Olympos’ta görülecek yerlerden bahsedeyim.

Güney Nekropol : Antik kente girdikten sonra, kenti ikiye bölen Olympos Çayı’nın sağ tarafında kalan yerdir. Burada toplamda 354 adet mezar keşfedilmiş.

olympos-gezilecek-yerler

Nekropol Kilisesi : Elde edilen bulgulara göre 6. yy’a tarihlenen yapının ancak kalıntıları günümüze kadar ulaşabilmiş.

olympos-gezilecek-yerler

Kuzey Nekropol ve Kuzey Nekropol Caddesi : Kuzey Nekropol bölgesinde ise bilgilendirme panosunda yazdığına göre 113 adet mezar keşfedilmiş. Kuzey Nekropol Caddesi ise 4. yüzyıldan itibaren konut alanı olarak kullanılmış.

olympos-gezilecek-yerler

Giriş Kompleksi : 11 odadan oluşan bu yapı ya da yapılar topluluğu diyelim, kazılarda elde edilen buluntulara göre M.S. 5. ve 6. yüzyıllarda konaklama, gıda üretimi ve ticareti amaçlarıyla kullanılmış.

olympos-gezilecek-yerler

Piskoposluk Sarayı : Mimari özellikler ve ele geçen bulgularla M.S 5.-6. yüzyıllara tarihlenen Piskoposluk Sarayı, Antik Kent içerisindeki en büyük boyutlu yapıymış. Resimde görünen yer ise saray kompleksinin sadece bir bölümü.

olympos-gezilecek-yerler

Tapınak : Roma İmparatorluk dönemine ait bu yapıdan günümüze yalnızca aşağıda görünen anıtsal kapı kalmış.

olympos-gezilecek-yerler

Bazilika : Açıkçası gezi esnasında ne olduğunu tam olarak anlamasam da, sonradan araştırmalarım sonucu bu yapının bazilika kalıntıları olduğunu öğrendim.

olympos-kucuk-bazilika

Köprü : Roma Dönemi’nde inşa edilen bu köprüden geriye sadece ayaklarından biri kalmış.

olympos-gezilecek-yerler

Lykiarkh Mezarı : Öncelikle Lykiarkh, Likya Birliği’nin Başkanı anlamına geliyormuş ve bu yapı ise bu birliğin başkanı olarak görev yapmış olan Marcus Aurelius Arkhepolis adlı kşiye ve onun ailesine aitmiş.

olympos-gezilecek-yerler

Mozaikli Yapı : M.S 5. ve 6. yüzyıllara tarihlenen bu mozaik tabanlı yapının dini işlevler için kullanıldığı düşünülüyormuş. Tabanındaki mozaiklerin üzeri ise kahverengi çakıl taşına benzer ama onun kadar ağır olmayan bir taş türü ile kaplanmış. Parmaklıkların dibinde bulduğum mozaik parça ise aşağıdaki gibiydi. Biraz inceledikten sonra kötü niyetli kişilerin eline geçmemesi için zarar vermeyecek şekilde biraz daha ileriye attım.

olympos-gezilecek-yerler

Antimachos Lahdi : Açıklamalarda “Antimachos” yazması iyi hoş da, Antimachos’un kim olduğu konusunda hiçbir bilgi verilmemesi gerçekten büyük eksiklik. Tahminen tarih ve arkeoloji bölümleri okumuş olanların bilebileceği bu kişi, araştırdığım kadarıyla Helenist dönem krallarından birisiymiş. M.S 2. yüzyıla tarihlenen bu lahit Antimachos ve ailesine aitmiş.

olympos-gezilecek-yerler

Akropol Tepesi : Tepe üzerinde görebildiğim kadarıyla kule benzeri yapılar var. Bu yapıların içlerine kadar giremesem de hemen tepeye bitişik yerin zirvesinden görülen manzara ise mükemmel.

Liman Anıtsal Mezarları : Ana kayaya oyulmuş ve 2. yy ile 5. yy’larda kullanılmış olan mezarlardır.

olympos-gezilecek-yerler

Caretta Caretta’ların Yumurtlama Alanı : Liman Anıtsal Mezarlarının hemen hemen yanında bir yerde bulunuyor.

olympos-gezilecek-yerler

Antik Tiyatro : Bölgede yaşanan yıkıcı depremler ve Bizans döneminde yapı blokları malzemesi için kullanımaları sebebiyle Antik Tiyatro günümüzde aşırı derecede tahribata uğramış. Yani bulunduğu yerde neredeyse Antik Tiyatro olup olmadığı belli değil.

olympos-gezilecek-yerler

Vespasianus Hamamı : Roma İmparatoru Vespasianus tarafından yaklaşık olarak M.S 70 yılında yaptırıldığı düşünülen gayet büyük boyutlardaki hamamdır. Antik Tiyatro’nun biraz ilerisinde bulunuyor.

olympos-vespasianus-hamami

Bu bahsettiğim yerler dışında Vespasianus Hamamı’nın biraz ilerisinde Liman Bazilikası denen yapı ve onun da ilerisinde Güney Yamaç Yerleşimi denen bir alan var. Zamanım yetmediği için bu kısımlara bakamadım.

Olympos Araç Kiralama

Rentalcars Connect üzerinden Olympos’ta kolay bir şekilde size uygun aracı kiralamak için aşağıdaki arama motorunu kullanabilirsiniz.

[GEZİ TARİHİ : 17 Ekim 2016, Pazartesi]

Seyahat fotoğraflarım ve videolarım için beni sosyal medya hesaplarımdan da takip edebilirsiniz.

INSTAGRAM : @seqununseyahatnamesi

FACEBOOK : https://www.facebook.com/seqununseyahatnamesi

YOUTUBE : http://www.youtube.com/Seqununseyahatnamesi

5 yorum

  1. Mehmet Öztürk
    Mehmet Öztürk

    Olympos ile ilgili ayrıntılı bir rehber olmuş. Teşekkürler.

  2. Hakan

    Bu gün gezdim keşke yazınızı daha önce okusaydım güzelim blok taşlar rasgele

Yorum Yap

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WpCoderX