Side Gezilecek Yerler | Sequ'nun Seyahatnamesi
Anasayfa » Türkiye » Antalya » Side Gezilecek Yerler

Side Gezilecek Yerler

Son Güncelleme : 4 Temmuz 2020

Alanya’dan sonraki durağım, Antik Çağ’lardaki ismi ile anılan ve “Nar” anlamına gelen Side kenti idi. Bu yazımda Side Gezilecek Yerler, Side Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir, Side Otelleri, Manavgat Şelalesi’ne Nasıl Gidilir ve Side Nerede Hakkında Bilgiler vermeye çalışacağım.

Side’ye Nasıl Gidilir ?

Öncelikle Alanya’dan Side’ye geçtiğim için bunun bilgisini vereceğim. İlk olarak yaptığım şey, Alanya’da kaldığım Alin Hotel ‘den sırasıyla Güzelyalı Caddesi, Atatürk Bulvarı ve Sünbül Sokak’ı takip ederek Alanya Otogarı’na ulaşmak oldu.

Otelden otogara yürümek tam 20 dakika sürüyor. Öğrendiğim kadarıyla Side’ye bir tek Alanyalılar adlı firma gidiyor. Zaten kendileri, siz otogara girer girmez nereye gideceğinizi soracaklar. Yalnız tam olarak Side içine değil, Side Yol Ayrımı denen bir yerde bırakıyorlar. Burası benim kaldığım otele 3 km, Side Antik Kenti’ne ise yaklaşık 5-6 km mesafedeydi.

Alanya Otogar’dan Side Yol Ayrımı’na kadar istedikleri ücret 12 TL ve bu noktaya kadar yolculuk yaklaşık 1,5 saat sürüyor. İndirdikleri noktadan her 10 dakikada bir dolmuş geçtiğini söyleseler de hem dolmuşun gelmemesi hem de yakıcı güneşin altında beklemek istememem dolayısıyla yürümeye kadar verdim. İyi ki de yürümüşüm çünkü yürüdüğüm bu 3 km yol boyunca bir tane bile dolmuş geçmedi.

Side’den Antalya’ya gitmek için ise saçma bir şekilde Side Otogarı’ndan direkt araç yok. Kaldığım otelin “Her 20 dakikada bir kalkıyor.” yönlendirmesi üzerine 20-25 dakika otogara yürüdükten sonra oradan hiçbir aracın Antalya Otogarı’na gitmediğini öğrendim.

Burada yapılacak tek şey 2,5 TL karşılığında Manavgat Otogarı’na gidip oradan binmek. Side Otogarı’ndan bindiğim minibüsün şoförü ise tam Manavgat Otogarı’na gelmeden, 1-2 dakika içinde Antalya’ya gidecek olan büyük otobüsün geleceğini ve yolun karşısında beklememizi söyleyerek ismini bilmediğim bir noktada beni indirdi. Hakikaten de dediği gibi 2 dakika içinde büyük otobüs gelip ona bindim. Bunun detaylarını Antalya Kaleiçi Gezilecek Yerler yazımda bulabilirsiniz.

Side’den, bağlı olduğu Manavgat ilçesine gitmek için de yine minibüsleri kullanmak gerekiyor. Bu güzergah için ücret 2,5 – 3 TL arası değişiyor. Yazımın devamında Manavgat Şelalesi’ni anlatırken bundan bahsedeceğim.

Side’de Nerede Kalınır ?

Side’de konaklamadan yana terchimi Vesta Hotel‘den yana kullandım ama bu oteli neden seçmişim gerçekten hatırlamıyorum. Fiyatı dolayısıyla olabilir sanıyorum. Öncelikle otel fena değil ancak Side Otogarı’na 20 dakika, Antik Kent’e ise yaklaşık yarım saat yürüme mesafesinde.

Buraya kadar aslında her şey normal. Çünkü yürümek benim için problem değil. Beni asıl hayal kırıklığına uğratan şey ise otel resepsiyonunun yaşadıkları yer ile ilgili çok az bilgiye sahip olması. Ne kentin tarihi ile ilgili bilgiye sahipler, ne de Antalya’ya nasıl gidileceğinden haberleri var. Şahsen bana eksik bilgi verip boşa zaman kaybetmeme sebep oldular.

Kaldığım otelin detaylarına gelecek olursam, tek kişi kullanımlı çift kişilik oda ve kahvaltı dahil 45 TL ödedim. Bu rağmen gerek lokasyonu gerekse enformasyon bakımından sahile yakın merkezi yerlerden otel ayarlarsanız daha iyi olur diye düşünüyorum.

Side Gezilecek Yerler

Side’de gezilecek yerlerden gezi yönüme göre bahsedecek olursam ;

Mezar Anıtı

Side Antik Kent surlarının dışında yer alan Nekropol bölümünde yer alan bu anıtın 5-6. yüzyıllarda yapıldığı sanılıyormuş. 1999-2000 yılında Kültür Bakanlığı’nca kazı ve onarımı yaptırılıp koruma altına alınmış. Mezarın kime ait olduğu bilinmiyormuş. Hatırladığım kadarıyla Necdet Atik Kavşağı’nın sağ çaprazında kalıyor.

side-gezilecek-yerler

Mezar Anıtı – Side Gezilecek Yerler

Sonrasında Side Antik Kenti‘ne doğru yol aldım.

Side Antik Kenti Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Side Antik Kenti giriş ücreti 25 TL’dir ve Müzekart geçerlidir.

Side Antik Kenti ziyaret saatleri ise 1 Nisan – 1 Ekim arası 10:00 – 17:00 saatleri, 1 Ekim – 1 Nisan arası ise 08:30 – 17:30 saatleridir. Pazartesi günleri ise ziyarete kapalıdır.

Side Antik Kenti Gezilecek Yerler

Anıtsal Çeşme (Nymphaeum)

Şehrin Ana giriş kapısının hemen gerisinde, Side Otogarı’nın yanındadır. Eskiden, Deniz Ticareti sezonunun başlaması için kutlanan bayram dolayısıyla tören alayı burada toplanırmış. Anladığım kadarıyla üç bölmeli bir çeşmeymiş.

Side Antik Kent Surları

Anıtsal Çeşme’nin önündeki caddeden devam edince sol tarafa doğru devam eden kısım şu şekilde :

side-gezilecek-yerler

Side Antik Kent Surları – Side Gezilecek Yerler

Sütunlu Cadde

Anladığım kadarıyla Side Antik Kenti’nde iki adet Sütunlu Cadde var. Bir tanesi şehir surları yönünde devam eden cadde, diğeri ise günümüzde araba yolunun devam ettiği cadde.

side-gezilecek-yerler

Sütunlu Cadde – Side Gezilecek Yerler

SütunIu Cadde Dükkanları

Caddenin her iki yanında bulunan küçük odacıklar şeklinde yapılmış bölümlerdir.

side-gezilecek-yerler

Sütunlu Cadde Dükkanları – Side Gezilecek Yerler

Biraz ilerledikten sonra bu dükkanların arka kısımlarında yer alan Konsollu Ev ve Peristilli Ev (etrafı sütunlarla çevrili avlu) denen bölümler bulunuyor. Aşağıdaki resim Peristilli Ev denen yere ait.

side-gezilecek-yerler

Peristilli Ev – Side Gezilecek Yerler

Side Antik Kent Ticaret Agorası

Ticarat Agorası, Antik Tiyatro’nun hemen önünde bulunuyor. Agora’da görünen kalıntılar 2. yüzyıla’a aitmiş. Ortada bulunan yuvarlak yapı ise Tykhe Tapınağı imiş. Agora’nın Vespasianus Kapısı tarafındaki köşesinde ise bir Latrina yani tuvalet bulunuyor.

side-gezilecek-yerler

Ticaret Agorası – Side Gezilecek Yerler

Side Müzesi

Bugün Side Müzesi olarak kullanılan bina, 2. yüzyılda Agora Hamamı olarak inşa edilen binaymış. Müzede toplam beş salon ve geniş bir avlu bulunuyor.

Bu arada, Side Müzesi giriş ücreti 15 TL’dir ve Müzekart geçerlidir.

Birinci ve beşinci salonlar ile avlu kısmı açık sergi alanı şeklinde düzenlenmiş. 2 No.lu Locanium (Sauna) denen salonda mermer ve pişmiş topraktan yapılan ölçü kapları, mızrak ve ok uçları, haçlar, tıp aletleri, çeşitli kase ve çanaklar, tanrı ve tanrıça heykelleri ile yüzük, kolye, kapı tokmağı gibi küçük boyutlu eserler bulunuyor.

3 no.lu Caldarium (Sıcaklık) denen salonda çeşitli heykeller ve parçaları, Side dilinde yazılmış tabletler, kabartmalı lahitler, amforalar, gemi çapaları ve Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemi sikkeleri sergileniyor.

Son olarak 4 no.lu Tepidarium (Ilıklık) denen salonda ise çeşitli heykel başları, kabartmalı lahit ve sfenksler yer alıyor.

1 No.lu Frigidarium (Soğukluk) denen açık avlu ise şu şekilde :

Vespasianus Anıtı

MS. 69-79 yılları arasında imparator olan Vespasianus’a adanan bir anıttır.

side-gezilecek-yerler

Vespasianus Anıtı – Side Gezilecek Yerler

Ancak bu anıttan daha çok hemen yanındaki tak daha çok dikkat çekiyor.

side-gezilecek-yerler

Side Gezilecek Yerler

Side Antik Tiyatrosu

Side kentindeki en önemli ve en turistik yer bu antik tiyatrodur. MS 2. yüzyılda yapı olan bu antik tiyatro, o dönemlerde 15 binden fazla kişi alabiliyormuş.

Bu arada, Side Antik Kent Tiyatrosu giriş ücreti 30 TL’dir ve Müzekart burada da imdadımıza yetişiyor.

Dionysos Tapınağı 

Antik Tiyatro’nun, Vespasianus Anıtı’na yakın köşede bulunuyor.

side-gezilecek-yerler

Dionysos Tapınağı – Side Gezilecek Yerler

Side Antik Kent Devlet Agorası

Yine 2. yüzyılda inşa edilmiş bu alan ise o dönemlerde şehrin yönetim merkeziymiş.

Men Tapınağı  

Devlet Agorası’ndan çıkıp direkt sahil yoluna giden yolun kenarından kalıyor. Bu yapı ise Ay Tanrısı Men’e adanmış. Güzel bir açıdan çekilmiş fotoğrafım olmadığı için koyamıyorum. Zaten tapınaktan geriye pek de bir şey kalmamış.

Side Apollon Tapınağı

Side sahile yakın bir noktada bulunuyor. MS. 2 yüzyıldan itibaren şehrin baş Tanrıları’ndan Apollon, Side Kenti’nde daha da önem kazanmış ve kendisine adanılan bir tapınak inşa edilmiş.

side-gezilecek-yerler

Side Apollon Tapınağı – Side Gezilecek Yerler

Liman Hamamı

Bu hamam ismini limanın hemen kuzey kenarında yer almasından dolayı almış. Hamamın içinde farklı büyüklüklerde on adet oda bulunuyormuş.

side-gezilecek-yerler

Liman Hamamı – Side Gezilecek Yerler

Athena Tapınağı ve Güney Bazilikası 

Bu bölüm, tellerle çevrili olduğu için giremedim. Görünümü şöyle bir şey :

side-gezilecek-yerler

Athena Tapınağı ve Güney Bazilikası – Side Gezilecek Yerler

Side Limanı

Apollon Tapınağı’nın bitiminden sağa doğru dönülünce varılan Liman ise şu şekildeydi :

side-gezilecek-yerler

Side Limanı – Side Gezilecek Yerler

Manavgat Şelalesi’ne Nasıl Gidilir ?

Yine turistik bir belde olan Side’ye yakışmayacak bir şekilde merkezden ya da otogardan Manavgat Şelalesi‘ne direkt olarak ulaşım yok. Bunun için önce Manavgat merkeze gidilmesi gerekiyor. Otogar’dan kalkan minibüslerle gidilebileceği gibi benim gibi, bana daha yakın olan İnönü Bulvarı’ndan geçen dolmuşlara da binebilirsiniz. Bu noktadan binilse de dolmuş önce Otogar’a uğruyor ondan sonra Manavgat’a gidiyor.

Benim bindiğim İnönü Bulvarı’ndan Manavgat merkeze dolmuş ücreti 3TL, otogardan ise 2,5 TL. Yolculuk yaklaşık 35 dakika sürdü. Manavgat’ta indiğim yer, her bölgenin ayrı Kooperatifi olacak şekilde ayrılmış küçük otogar gibi bir yerdi. Bu noktadan Şelale Koop. yazan minibüslere binmek gerekiyor. Buradan Manavgat Şelalesi girişine kadar yolculuk tam 20 dakika sürerken ücret olarak 2 TL ödeniyor.

Dönüşte ise yine aynı şekilde Şelale girişinin karşı tarafında bekleyip 2 TL karşılığında gelen minibüslerle Koop. minibüslerinin kalktığı yere, oradan da yine 2,5 TL karşılığı Side merkeze giden minibüslerle Side’ye gidiyorsunuz.

Manavgat Şelalesi giriş ücreti 2020 yılı için 10 TL. Şelale’de açıkçası görülecek pek bir şey yok. Yani eğer burada çay, kahve falan içilmeyecekse maksimum geçirilecek zaman 5-10 dakikadır. Antalya sınırları içerisinde benim favorim ise Kurşunlu Şelalesi.

Manavgat Şelalesi’nde ilginç olan ayrıntı ise suların sadece birkaç metre yükseklikten akmasına rağmen çıkardığı gür sestir. Aşağıda çektiğim videoya bakabilirsiniz.

 Seyahat fotoğraflarım ve videolarım için beni sosyal medya hesaplarımdan da takip edebilirsiniz.

7 yorum

 1. sezen

  side’ den Manavgat otogarına gitmek için hangi minibüse binmek gerekiyor ve nereden binmek gerekiyor.
  Teşekkürler

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Side otogarindan ya da Inonu bulvari denen yerden minibusler geciyor. Manavgat diye yazar zaten. Gerci 3 sene oldu ben gideli. Belki bazi guzergahlar degismis ya da ulasim daha kolay hale gelmis olabilir. Oraya vardiginizda yardim isterseniz daha net cevap alabilirsiniz.

 2. Mert

  O kadar site gezdim ama Side’de ulaşım konusundan sizin kadar tatmin edici bilgi veren yok. Gerçekten tebrik ederim.

Yorum Yap

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

*