dogu-ekspresi-guzergahi

DOĞU EKSPRESİ GEZİ NOTLARIM

Normalde bir yere gitmeden en az 3-4 hafta önce araştırmalar yaparım. Zira, zaman benim için paradan çok daha kıymetli. Ancak bu kez, sürekli karşılaştığım yazılar neticesinde anlık karar verip hiç aklımda yokken Doğu Ekspresi ile Kars’a gitmeyi kararlaştırdım. Şansıma Mayıs ayında gerçekleştirdiğim Balkanlar seyahatimde Saraybosna - Belgrad otobüsünde karşılaştığım Serbülent ile rotalarımız kesiştiği için beraber gittik. Çok da güzel oldu.

Eskiden İstanbul Haydarpaşa Tren Garı’ndan başlayan, ancak şu an Ankara Tren Garı’ndan, daha doğrusu buradaki bakım çalışmaları sebebiyle Kırıkkale’den başlayarak Kayseri-Sivas-Erzincan-Erzurum-Kars güzergahını takip eden ve TCDD’nin verilerine göre yaklaşık 25 saat süren bu efsanevi tren Doğu Ekspresi olarak adlandırılıyor.

  • ULAŞIM

Öncelikle İstanbul’dan sabah 10:30 otobüsüne atlayarak saat 16:15 gibi Ankara AŞTİ otogarına vardık. Buradan AŞTİ’nin ücretsiz servisleriyle son durakta inerek kısa bir yürüyüşten sonra Ankara Garı’na vardık. Gerekli yiyecek-içecekleri temin ettikten sonra Ankara Garı önünde bizi Kırıkkale’ye götürecek otobüsleri bekledik.

Ankara Garı’ndaki ray bakım çalışmaları sebebiyle Aralık 2017’ye kadar Doğu Ekspresi trenleri Kırıkkale’nin Irmak Tren İstasyonu’ndan hareket edecekmiş. Bunun için Ankara Garı önünden 17:45-18:00 saatleri arası otobüsler kalkıyor ve yaklaşık 1 saat 15 dakika sonra Irmak Tren İstasyonu’na varıyor. Bu arada otobüs ücreti, Doğu Ekspresi için alınan tren biletine dahil.

TCDD’nin sitesine göre Ankara’dan 18:00’da kalkacak tren, Irmak Tren İstasyonu’ndan başladığı için Doğu Ekspresi trenimiz hareket ettiğinde saatlerimiz 19:30’u gösteriyordu. Son durak olan Kars yerine, Şehitleri Anma Yürüyüşü için bir durak önce olan Sarıkamış’ta indik. Bu esnada saat tam olarak ertesi gün 18:45’ti. Yani Kırıkkale’den başladığımız yolculuk tam 23 saat 15 dakika sürmüştü.

  • VAGONLAR

Trende bulunan 7 adet vagondan en sondaki 2 kişilik yataklı vagon, onun önündeki altıncı vagon 4 kişilik örtülü-kuşetli denilen vagon, 5 nolu vagon yemekli vagon ve diğerleri ise pulman denilen normal vagondur.

Yataklı Vagon

İki kişi seyahat ediliyorsa tavsiye edilen vagon türü budur. Bu vagonda odalar iki kişilik olup içerisinde masa, buzdolabı ve lavabo da bulunuyor. Fiyatı kişi başı 96 TL. Ancak, tek seyahat edip de bu vagonda bir kompartımanı kapatabilirsiniz. Yani iki kişilik oda tek kişiye özel kapanabiliyor. Bu durumda fiyat 116 TL oluyor. Biz ise bazı şeyleri tam netleştiremediğimiz için yataklı vagonda yer bulamamıştık.

Örtülü-Kuşetli Vagon

4 kişilik odaları olan bu vagonda koltuklar yatırılıp ranza şekline dönüşüyor. Görevli nevresim, yastık, yastık kılıfı ve pike verip yatağınızı kendiniz yapıyorsunuz. Bu vagonda yolculuk, kişi başı 61 TL. Ancak şöyle bir duyum da aldım. Örneğin, bir erkek bir bayan bu vagon tipinde seyahat ediyorsunuz. Kalan diğer yataklara da bir başka iki bayan geldiğinde erkek kişisi, görevli tarafından başka bir yere postalanabiliyormuş.

Yemekli Vagon

Bir nevi trenin restorantı. Yolculuğa çıkmadan okuduğum yazılarda sabah kahvaltısı, ızgaralar, alkollü içecekler alınabildiği yazıyordu. Ancak gördüğüm kadarıyla şu an yalnızca çay, kahve ve sandviç tarzı atıştırmalıklar mevcut. Bilmiyorum belki de yemek saatlerine ben denk gelmedim. Sonuç olarak biz ise yemekli vagondan yalnızca çay almıştık. Bu arada, çayın fiyatı 2 TL.

Pulman

Normal tipte koltukların yani bir tarafta iki adet tek kişilik, öteki yanda ise bir adet tek kişilik koltuğun bulunduğu vagon olup fiyatı 46 TL’dir.

  • DİĞER İNCELEMELER

Bizim kaldığımız 4 kişilik örtülü-kuşetli adı verilen kompartıman için izlenimlerim şu şekilde oldu :

Kompartıman ve Temizlik

Öncelikle görevlinin dağıttığı yastıklar çok fazla temiz görünmese de nevresim, yastık kılıfı ve pikeler gayet temiz. Onun dışında kişisel tavsiyem, eğer iki kişi seyahat ediliyorsa öncelik yataklı vagondan yer ayırtmak. 4 kişilik bir kompartımanda yanınıza kişilik ve davranış olarak size uygun olmayan birileri gelirse yolculuk çekilmeyecek bir hale gelebilir. Gerçi bizimkinde, bizim gibi gezgin tipinde bir kişi ve 66 yaşında Erzincanlı bir dayı gelmişti. Biraz muhabbet ettik fena birisi değildi. Sabah 9 gibi İliç Köyü’nde indi.

Yataklar

Daha önce yazılmış bazı yazılarda ranzalar açıldığında neredeyse koyun koyuna yatıldığı söylenmiş. Alakası yok. Bence karşılıklı iki yatak arasında gayet yeterli bir boşluk var. Ondan başka, yataklar bence gayet konforlu.

Bagaj

Valizleriniz ya da çantalarınız çok büyük değilse alttaki ranzaların altına sığacak yeterli yer var. Ayrıca üst ranzada da bir de baş üstü rafı mevcut.

Sıcaklık

Dışarıda dondurucu soğuk olsa da kompartımanın sıcaklığı gerçekten yeterli. Gördüğüm kadarıyla en düşük 21, en yüksek ise 28 derece olarak ayarlanabiliyor.

Gizlilik

Kompartımanın kapısı içeriden kilitlenebilmesine rağmen aynı imkan dışarıdan mevcut değil. Perde ile 100% olmasa da kompartımanın içerisinin dışarıdan görünmesi engelleniyor.

Elektrik

Kompartımanlarda yalnızca tek priz olduğundan mümkünse yanınızda çoklu priz getirin. Bazen belli bir süre için şöyle bir problem de ortaya çıkabiliyor. Trendeki arıza sebebiyle tüm kompartımanlardaki elektrikler gidebiliyor. Örneğin, bizim yolculuğumuz esnasında Kayseri’den Sivas’a gelene kadar elektrikler yoktu. Sadece bizim şansımıza denk gelen bir şey olduğunu düşünmüştüm. Ancak, o yolculuktan 4 gün sonra Kars’taki son günümde aynı odada kaldığım bir kişi de aynı problemi yaşamış.

Gürültü

Gece hemen hemen gürültü olmamasına rağmen gündüz vakti yan kompartımanlarda kalan kişiler yüksek sesle şarkı söylüyorlardı. Gerçi o anlarda uyanık olduğumuzdan benim için çok fazla rahatsız edici değildi. Ancak yine de biraz daha saygılı davranılması gerekir.

Tuvaletler

Trende tuvaletler çok temiz olmadığı için tuvalet kağıdı ve ıslak mendil götürmek iyi bir fikir olabilir.

Duraklama

Tren ara istasyonlarda 1-2 dakikalığına dururken ana istasyonlarda duraklama süresi 5-10 dakika civarı oluyor.

Trene Sipariş

Son zamanlarda “trene cağ kebabı sipariş etme” olayı da gayet popüler. Bunun için Erzurum’a gelmeden 15-20 dakika önce sipariş veriliyormuş. Biz tercih etmediğimiz için reklam yapmaya gerek görmüyorum.

  • SONUÇ

Sonuç olarak, ucuz yollu denebilecek muhteşem bir deneyim yaşamak için kesinlikle Doğu Ekspresi seyahatini tavsiye ediyorum. Üniversite’de okurken 4 sene boyunca hep Haydarpaşa-Adapazarı Ekspresi’ni kullanmıştım. Ancak, ilk defa bu denli uzun bir yolculuğa çıkmıştım. Mükemmel manzaralar eşliğinde çayınızı yudumlayıp birkaç günlüğüne her şeyden uzaklaşmak istiyorsanız bir an önce yerinizi ayırtın. Bu yolculuk şimdiden Trans Sibirya Ekspresi fikrini kafama sokmaya yetti.

Son olarak, Doğu Ekspresi tecrübelerimi 3:30 dakikalık bir videoya sığdırmaya çalıştım ve ortaya şöyle bir şey çıktı :

Doğu Ekspresi ile ilgili anlatacaklarım bu kadar. Dilerseniz Sarıkamış Gezi Notlarım‘a ve Kars’ta Gezilecek Yerler ve Ani Harabeleri ile ilgili gezilip görülecek yerlerle ilgili gözlemlerimi paylaştığım yazılarımı okuyabilirsiniz.

[GEZİ TARİHİ : 6-7 Ocak 2017]

Seyahat fotoğraflarım ve videolarım için beni sosyal medya hesaplarımdan da takip edebilirsiniz.

INSTAGRAM : @seqununseyahatnamesi

FACEBOOK : https://www.facebook.com/seqununseyahatnamesi

YOUTUBE : http://www.youtube.com/Seqununseyahatnamesi

6 yorum

  1. Doğu Ekspresine bilet almak istiyorum ama ne zman baksam hep dolu. Ne önerirsiniz?

    • Sequ'nun Seyahatnamesi

      Geçenlerde bir blogun yorum kısmında görmüştüm. Bir kullanıcı da sizin gibi bilet bulamamaktan şikayetçiydi. İlgili merciye şikayet etmiş ve aldığı cevapta en az 20 kişilik yolcu gruplarına öncelik verildiği falan yazıyormuş. Valla sürekli takip etmekten başka bir seçenek yok sanırsam.

Yorum Yap

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WpCoderX